Policyjny blog Niebiescy997

Informacje, ciekawostki dotyczące służby w Policji

Ciekawostki

Policyjne patrole narciarskie gwarantem bezpieczeństwa na stoku!

Policyjne patrole narciarskie

Policyjne patrole narciarskie. Źródło: Śląska Policja

Od dobrych kilku lat na terenach narciarskich w naszym kraju pojawiają się policyjne patrole narciarskie. Wraz z rozpoczęciem sezonu funkcjonariusze również pełnią służbę na stokach, pilnując bezpieczeństwa aktywnie wypoczywających miłośników białego szaleństwa. Dla których największym zagrożeniem są nietrzeźwi, stwarzający zagrożenie zarówno dla samych siebie, jak i pozostałych osób, znajdujących się w rejonie zorganizowanych terenów narciarskich. Funkcjonariusze po uprzednio odbytym szkoleniu zwracają szczególną uwagę na zasady bezpieczeństwa i prawidłowego poruszania się po stoku, jak również odpowiednie wyposażenie ochronne narciarzy, zwłaszcza kask!

Profilaktyka bezpieczeństwa na stoku

Policyjne patrole narciarskie realizują przede wszystkim czynności, które można określić jako profilaktyka bezpieczeństwa w rejonie zorganizowanych terenów narciarskich. Do takich zadań zaliczymy przede wszystkim pogadanki z dziećmi na temat zasad bezpieczeństwa na stoku, właściwego stroju i wyposażenia. Warto również nadmienić, że dzieci, które nie ukończyły 16 roku życia mają obowiązek jeździć w kaskach ochronnych! Funkcjonariusze w trakcie pogadanek wręczają ulotki informacyjne o tematyce bezpieczeństwa na stoku oraz odblaski na ramię. Drugim ważnym elementem profilaktycznych działań, który tym razem skierowany jest do pełnoletnich narciarzy, będzie uświadamianie, że jazda na nartach pod wpływem alkoholu to wykroczenie podlegające karze grzywny. Alkohol w połączeniu z brawurową jazdą na nartach lub snowboardzie może doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku, który niesie za sobą odpowiedzialność karną.

Kto uprawia narciarstwo lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości, lub pod wpływem środka odurzającego, podlega karze grzywny.

Art. 45 ust. 1 Ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich

Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku!

Policja, a dokładnie Biuro Prewencji KGP od czterech lat organizuje ogólnopolską akcje informacyjno-edukacyjną pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, która dedykowana jest dzieciom, młodzieży, jak również osobom dorosłym. Akcja powstała w celu krzewienia właściwych postaw i przyswojenia zasad bezpieczeństwa w górach oraz na zorganizowanych terenach narciarskich. Funkcjonariusze w trakcie służby upowszechniają również Dekalog Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) oraz informują o obowiązujących na stokach przepisach prawa, jak również konsekwencjach wynikających z ich nieprzestrzegania.

Przestrzegaj Dekalog Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, bo w przeciwnym razie policyjne patrole narciarskie wyegzekwują od Ciebie prawidłowe postawy.
Dekalog Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Źródło: SITN PZP

Policyjne patrole narciarskie w praktyce

Zarządzenie nr 1834 Komendanta Głównego Policji z dnia 3 grudnia 2010 r. w sprawie metod i form wykonywania zadań przez policjantów pełniących służbę patrolową na zorganizowanych terenach narciarskich reguluje metody i zasady pełnienia służby przez policyjne patrole narciarskie. Policjanci pełnią służbę w umundurowaniu zimowym, na którym widoczne są stopnie policyjne, jak również specjalne elementy odblaskowe barwy żółtej. Ułatwiają identyfikację funkcjonariuszy na stoku oraz zapewniają im lepszą widoczność po zmroku.

WESPRZYJ NAS KAWĄ:
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to
   

Leave a Reply

Theme by Anders Norén