Policyjny blog Niebiescy997

Informacje, ciekawostki dotyczące służby w Policji

Informacje, Ruch drogowy, Wypadki drogowe

Akcja „Znicz” 2019. Pracowity weekend dla drogówki

Akcja "Znicz" 2019

Zdjęcie: KWP Szczecin. Akcja "Znicz" 2019

Dla wielu z nas, funkcjonariuszy pełniących służbę w pionie prewencji, jak również kolegów z żandarmerii wojskowej, okres Wszystkich Świętych kojarzy się głównie z akcją „Znicz”.
Nie ma większego znaczenia w jakim wydziale służysz – drogówka, patrol, dzielnica. Akcja „Znicz” 2019 dla wszystkich prewencjuszy to dni wytężonej pracy, część z nas stoi przy cmentarzu kierując ruchem, pozostali łapią nietrzeźwych kierujących lub tych, którzy lubią przycisnąć, zwłaszcza w terenie zabudowanym, a Panu dzielnicowemu zostają interwencje na rejonie.

Cztery dni wytężonej służby dla 5 tysięcy funkcjonariuszy policji

W tym roku akcja „Znicz” potrwa cztery dni – od 31 października do 3 listopada, a dzień później, w poniedziałek 4 listopada na ulicach polskich miast będziemy „celebrować” trzeźwy poranek.
W komunikatach prasowych podaje się, że do akcji „Znicz” 2019 zostało zadysponowanych pięć tysięcy funkcjonariuszy policji, z tego trzy tysiące to policjanci ruchu drogowego. Również w tym roku, tradycją lat ubiegłych, będą nas wspierać koledzy z ZW (Żandarmeria Wojskowa). Mieszane patrole w Wszystkich Świętych – policjant plus żeton, nie są już zaskoczeniem dla cywilów, odwiedzających groby najbliższych.

Priorytetowe zadania na akcję „Znicz”

W najbliższe dni pogoda nie będzie nas rozpieszczać, ale nie ma co narzekać, przecież bywało gorzej – służba to służba!
Zadania w okresie akcji „Znicz” co roku są identyczne. Priorytetem jest kierowanie ruchem w okolicach cmentarzy i wyłapywanie kierowców na podwójnym gazie. Ponadto koledzy z drogówki będą kładli nacisk na wykroczenia związane z przekraczaniem dopuszczalnej prędkości, część z nich zobaczymy stojących z radarem, a pozostali, jako policyjna grupa SPEED będą śmigać na głównych szlakach komunikacyjnych.

Zmora poprzednich lat – nietrzeźwi kierujący

W ubiegłych latach zmorą akcji „Znicz” byli nietrzeźwi kierujący, których jak widać świętowanie pozbawia rozumu i prawa jazdy. Rok temu zatrzymaliśmy łącznie 1299 kierujących pod wpływem alkoholu, dwa lata temu było to niespełna dwa tysiące kierowców, a dokładnie 1821. W roku 2016 udało się wyłapać 1363 nietrzeźwych kierujących. Miejmy nadzieję, że akcja „Znicz” 2019 zakończy się gorszym wynikiem ujawnionych nietrzeźwych kierujących.

Akcja „Znicz” w latach 2016-2018
Liczba dni akcji Nietrzeźwi kierujący Wypadki drogowe Zabici Ranni
 2018  5  1299  408  50  502
 2017  7  1821  609  53  719
 2016  6  1363  537  49  654

Spokoju, wytrwałości do krzykaczy i szybkiego powrotu ze służby – udanego świętowania!

Akcja "Znicz" 2019
Nie śpiesz się! Źródło: autor nieznany
WESPRZYJ NAS KAWĄ:
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to
   

Leave a Reply

Theme by Anders Norén