Policyjny blog Niebiescy997

Informacje, ciekawostki dotyczące służby w Policji

Informacje, Rekrutacja do Policji

Czy mając tatuaż mogę zostać policjantem?

Tatuaże w Policji

Współczesna kultura rozwija się w zawrotnym tempie, podobnie jak otaczający nas świat. Stereotypy sprzed kilkudziesięciu lat odchodzą w zapomnienie. Podobnie ma się kwestia tatuaży, które nie są już rzadkością we współczesnym, polskim społeczeństwie. Jeszcze kilka lat temu tatuaże były utożsamiane z elementem społecznie wykluczonym – więźniami, środowiskiem kryminogennym.
W artykule omówię pokrótce komunikat z badań CBOS, który dotyczy mody na tatuaże w Polsce oraz postaram się odpowiedzieć na pytanie – Czy mając tatuaż mogę zostać policjantem? Poruszę również temat, jak traktowane są tatuaże w Policji.

Moda na tatuaże w Polsce

Dzisiaj, według badań CBOS (Centrum Badania Opinii Społecznej), przynajmniej jeden tatuaż posiada ośmiu na stu dorosłych Polaków (8%). Trend tatuowania ciała przypadł do gustu głównie ludziom młodym.
Począwszy od najmłodszej grupy respondentów – to jest przedział wiekowy od 18 do 24 roku życia, posiadanie tatuażu zadeklarowało 9% osób. Kolejna grupa wiekowa – od 25 do 34 lat, to znaczny wzrost odsetka polaków, posiadających tatuaż – 16%. Osoby nieco starsze, mieszczące się w przedziale wiekowym pomiędzy 35, a 44 rokiem życia, plasują się na drugim miejscu z wynikiem 12%.

Stosunek społeczeństwa do tatuaży

Polskie społeczeństwo zdaje się być bardzo zacofane. Osoby starsze wiekowo mają zdecydowanie negatywny stosunek do tatuaży. Ludzie młodzi nie widzą w tym nic dziwnego, wręcz przeciwnie. Przedstawione w powyższym akapicie statystyki potwierdzają, że oprócz akceptacji chętnie tatuują swoje ciało.

Stosunek polskiego społeczeństwa do tatuaży. Tatuaże w Policji.
Tabela, przedstawiająca stosunek społeczeństwa do tatuaży, z podziałem na kategorie wiekowe. Źródło: komunikat z badań CBOS – Moda na tatuaże w Polsce.

Tatuaże nie są czymś nowym dla przysłowiowego Kowalskiego. Spora liczba respondentów – 74%, również tych, którzy nie posiadają tatuaży. Otacza się osobami (znajomi, krewni, koledzy z pracy), które mają tatuaż na swoim ciele.

Czy znasz kogoś kto ma tatuaż? Tatuaże w Policji.
Wykres, przedstawiający odpowiedzi respondentów na pytanie: Czy znasz kogoś kto ma tatuaż? Źródło: komunikat z badań CBOS – Moda na tatuaże w Polsce.

Tatuaże w Policji

Dzisiejsi funkcjonariusze Policji również nie stronią od tatuowania. Policjanci prewencji w mniejszym stopniu mogą sobie pozwolić na tatuaże w miejscu widocznym, z uwagi na zapis w zarządzeniu nr 7 Komendanta Głównego Policji z dnia 1 marca 2013 roku w sprawie regulaminu musztry w Policji, który mówi:

Umundurowanemu policjantowi zabrania się noszenia lub eksponowania elementów naruszających powagę munduru, w szczególności:
1) ozdób, z wyjątkiem niezbędnych rzeczy osobistych (zegarek na pasku w kolorze czarnym albo na bransolecie w kolorze srebrnym lub złotym, obrączka; w przypadku policjantów-kobiet także biżuteria w postaci niedużego pierścionka i małych kolczyków lub klipsów);
2) okularów w jaskrawych oprawkach;
3) reklamówek i siatek na zakupy;
4) ekstrawaganckich fryzur; w przypadku policjantów-mężczyzn włosy powinny być krótko ostrzyżone, dopuszcza się noszenie krótkiego i schludnego zarostu; w przypadku policjantów-kobiet, jeżeli włosy są dłuższe niż do ramion, powinny być one na czas wykonywania zadań służbowych krótko upięte lub związane;
5) intensywnego makijażu;
6) widocznego tatuażu;
7) piercingu;
8) malowanych paznokci.


W kolejnym punkcie zarządzenia czytamy:

W przypadku gdy wygląd umundurowanego policjanta nie spełnia w ocenie przełożonego wymogów określonych w regulaminie, przełożony wydaje policjantowi polecenie niezwłocznego dostosowania wyglądu do określonych wymogów, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach – nie dopuszcza go do służby lub odsuwa od jej pełnienia.

Podsumowując. Policjant posiadający tatuaż w miejscu widocznym może zostać niedopuszczony do służby lub odsunięty od jej pełnienia. Decyzję w tej kwestii podejmuje przełożony funkcjonariusza. Policjant, który odmówi wykonania polecenia, popełnia przewinienie dyscyplinarne, dające podstawę do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.

Zarządzenie posiada specjalnie stworzoną furtkę. Z której wynika, iż policjant umundurowany może posiadać tatuaż w przypadkach podyktowanych charakterem służby lub względami bezpieczeństwa. Inwencja twórcza nie zna granic. Tatuaże w Policji, a dokładnie służbie prewencyjnej mogą stanowić nie lada problem, aczkolwiek … o tym w dalszej części artykułu!

Policjanci posiadający tatuaże w miejscach widocznych

Przytoczone zarządzenie nie dotyczy policjantów nie umundurowanychsłużba kryminalna, śledcza. Z własnego doświadczenia wiem, że funkcjonariusze służby kontrterrorystycznej (antyterroryści – AT) również posiadają dziary w miejscach widocznych. Dla wymienionych służb posiadanie tatuaży jest niekiedy związane z charakterem pełnionych obowiązków. Daje to możliwość wtopienia się w tłum, jak również ułatwia pracę – przenikanie do środowisk, które podlegają rozpracowaniu operacyjnemu.

Jeśli Twoim marzeniem jest posiadać tatuaż w miejscu widocznym. Szczególnie przedramiona, warto wstrzymać się z takim krokiem do momentu, gdy przeniesiesz się do jednej, z wyżej wymienionych służb, które posiadają bardziej liberalne przepisy dotyczące tatuaży.

Odstępstw od reguły nie brakuje również w Policji

Spotkałem się również z funkcjonariuszami, którzy pełnili służbę w mundurze, a widoczny tatuaż, na przykład na przedramieniu, zasłaniali materiałowym ściągaczem naciąganym na rękę. W ten sposób tatuaż nie był eksponowany. Zdarzają się jednostki, które mają bardzo lajtowe podejście do tematu tatuaży – co kraj to obyczaj. W szkołach Policji spotkanie słuchacza, który posiada wytatuowany cały rękaw, nie należy już do rzadkości.

Policyjne tatuaże w USA to codzienność

Komisja lekarska do Policji, a tatuaż

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 października 2018 r. w sprawie wykazu chorób i ułomności, wraz z kategoriami zdolności do służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa odpowiada na pytanie, nurtujące nie jednego kandydata do służby w Policji.

Mianowicie, zgodnie z zapisem § 3, który dotyczy szczegółowego objaśnienia i zalecanych czynności w przypadku osób posiadających tatuaże. Kandydaci posiadający blizny lub powikłania ze strony skóry i tkanki podskórnej po wykonaniu tatuażu lub po jego usuwaniu. Są kierowani na dodatkowo na badania psychiatryczne.

W dalszej części rozporządzenia czytamy:

Tatuaż nie podlega ocenie komisji lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych oraz nie traktuje się go jako samouszkodzenia. Informację o tatuażu u kandydata do służby obejmującą lokalizację/umiejscowienie, wielkość, wygląd i treść tatuażu należy zamieścić w orzeczeniu.

Podsumowując. Komisja lekarska nie może wydać orzeczenia o nieprzydatności do służby kandydatowi, który posiada tatuaż, nawet w miejscu widocznym. Ogranicza się do wykonania czynności opisanych powyżej, które zamieszcza w stosownym orzeczeniu.

Na dzień dzisiejszy nie spotkałem się z przypadkiem kandydata, który posiadał tatuaż w miejscu niewidocznym, mimo tego nie przeszedł postępowania kwalifikacyjnego do służby. Sprawa tatuażu w miejscu widocznym (głównie przedramiona, szyja, nie wspominając o twarzy) może z automatu zakończyć proces rekrutacji kandydata.

W takim przypadku najlepiej zaczerpnąć informacji w komórce do spraw naboru do służby w Policji. Znajdującej się w komendzie wojewódzkiej właściwej dla miejsca naszego zamieszkania. Chcąc uniknąć w przyszłości niepotrzebnego rozczarowania, wynikającego z zakończenia rekrutacji, powodem posiadania tatuaży w miejscach widocznych.

WESPRZYJ NAS KAWĄ:
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to
   

18 Comments

  1. Kamil

    Czy będąc kryminalistą mogę być policjantem?
    To tak z obcego na polski

  2. Robo

    Kary mniejszej wagi można zatrzeć radośnie,co powoduje wyczyszczeni kartoteki,nie widniejesz jako karany wg KRK.

    • Rekrut

      Sprawa jest dziwna bo psycholog nie przyczepił się do tatuażu na przedramieniu tylko do tych których nie widać a mają tematykę religijną :/ i stwierdził niezdolność. A psychiatra wydał orzeczenie że jestem zdolny 🙂 wszystko wkrótce będzie jasne. Czekam na komisje 😉

      • Niebieski

        W jakim województwie prowadzona jest rekrutacja? W przyszłym roku będzie ogromna fala odejść na emeryturę więc komisje lekarskie z pewnością wiedzą że muszą „trochę” sfolgować z czepianiem się byle czego. C.d. tatuaży religijnych, istotne jest orzeczenie psychologa, podał powód niezdolności? W razie W trzeba próbować się odwołać od decyzji komisji.

  3. Rekrut

    REKRUTACJA BYDGOSZCZ
    uzasadnienie psychologa tatuaże o treści religijnej.

    • Niebieski

      Zawsze możesz powiedzieć, że nie będzie ich widać pod mundurem i tym samym nie będą godzić w uczucia religijne obywateli, którzy mają odmienne wierzenia, przekonania.

  4. Rekrut

    Niestety tak jak przewidziałem przez tatuaże komisja uznała moją niezdolność stwierdzając zaburzenia osobowości :/ smiechu warte

    • Niebieski

      Trzeba spróbować się odwołać od decyzji, będzie kolejna komisja, która podtrzyma opinie lub wystawi pozytywną. Powodzenia! Głowa do góry!?

  5. Oskar

    Ja po rozmowie kwalifikacyjnej (którą przeszedłem pozytywnie), zostałem poinformowany o tym, ze komendant nie wyraża zgody na dalsze postępowanie z powodu tatuaży.

  6. Marcin

    Dzień dobry, jestem po etapie rozmowy kwalifikacyjnej, obecnie czekają mnie badania lekarskie i mam obawy o odbiór moich tatuaży. Po tym co czytam w internecie i na forach to różaniec wytatuowany na mojej klatce piersiowej może być powodem odrzucenia. Osobiście będę argumentował ubiorem i brakiem widoczności tego tatuażu ale nie wiem czy wystarczy. Może coś podpowiecie w tym temacie ?

  7. Grosik

    Przeszedłem etap rozmowy kwalifikacyjnej, obecnie za tydzień mam lekarzy. Mam tatuaże religijne, na ręce oraz klatce piersiowej – czytając komentarze mam obawy o ostatnią prostą, która mnie czeka… Czego mam się spodziewać ?

  8. Mam tatuaże na rękach i w sumie nie jestem do końca pewna jak to zostanie odebrane. W lecie przecież nie będę chodzić w długim rękawie… ktoś miał może ten sam problem? Papiery składałam w województwie śląskim

  9. Darek

    Pytanie. Czy po odstąpienia przez Komendanta od prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego ze względu na tatuaż jestem w stanie napisać jakieś odwołanie? Nie jest dla mnie problemem zasłaniać tatuaż na czas służby. Czy jest ktoś kto pisał takie odwołanie?

Leave a Reply

Theme by Anders Norén