Policyjny blog Niebiescy997

Informacje, ciekawostki dotyczące służby w Policji

Ciekawostki, Informacje

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa zdała egzamin?

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Źródło grafiki: MSWiA

Dwa miesiące temu, a dokładnie 5 października, minęły trzy lata od uruchomienia nowatorskiego projektu w Policji, którym niewątpliwie jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Program Komendy Głównej Policji od samego początku cieszył się dużym zainteresowaniem społeczeństwa, świadczą o tym statystyki aktywności obywateli, którzy w ciągu pierwszego roku dokonali ponad pół miliona zgłoszeń w krajowej Mapie zagrożeń, z czego 42% z nich zostało potwierdzonych!

Warto nadmienić, że w 2017 r. KGP została wyróżniona za stworzenie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa przez firmę Esri podczas Międzynarodowej Konferencji Użytkowników Esri w San Diego w Stanach Zjednoczonych. Po trzech latach działalności KMZB może pochwalić się niespełna dwoma milionami użytkowników, którzy do tej pory dokonali 1,2 mln zgłoszeń naruszeń prawa i bezpieczeństwa. Użytkownicy również poprawili trafność głoszeń – funkcjonariusze potwierdzili aż 52% z nich!

Firma Esri zajmuje się tworzeniem oprogramowania systemów informacji geograficznej – GIS (ang. geographic information system), z których korzysta między innymi polska Policja.

Czym jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) – internetowa aplikacja stworzona z myślą o poprawie bezpieczeństwa lokalnego. Składa się z dwóch, niezależnych komponentów – części statystycznej oraz interaktywnej mapy, pozwalającej każdej osobie anonimowo i bezpłatnie wskazać miejsce występowania zagrożenia, które w jej opinii godzi w poczucie bezpieczeństwa lokalnej społeczności.

KMZB została stworzona w oparciu o szeroko zakrojone konsultacje społeczne, w trakcie których wyodrębniono 24 główne kategorie zagrożeń, takich jak min. spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, parkowanie w miejscu niedozwolonym oraz posiadanie środków odurzających. Obsługa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie powinna sprawić większych trudności, nawet osobom w podeszłym wieku, które jak dotąd nie miały dużej styczności z komputerem, bądź aplikacjami na smartfona. Proces wykonania zgłoszenia w aplikacji zajmuje zaledwie kilka minut!

Przejdź do aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Drugim, niezależnym komponentem, z którego składa się Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest część statystyczna przedstawiona w formie katalogu zadań realizowanych przez Policję – liczby ujawnionych przestępstw i wykroczeń oraz interwencji z nimi związanych, jak również zdarzeń drogowych.

Część statystyczna Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Jak funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?

My – funkcjonariusze Policji pełniący służbę „na ulicy” doskonale wiemy, w jaki sposób funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Z myślą o czytelnikach, którzy jak dotąd nie mieli styczności z KMZB, postaram się w kilku zdaniach opisać sposób funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Należy pamiętać, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa powstała z myślą o poprawie bezpieczeństwa publicznego (lokalnego). Pierwszym, a zarazem głównym ogniwem działania systemu jest społeczeństwo obywatelskie, które używając aplikacji nanosi na mapę punkty informujące o potencjalnych zagrożeniach bezpieczeństwa. Funkcjonariusz będący lokalnym koordynatorem KMZB w jednostce Policji jest zobowiązany do zapoznania się ze zgłoszeniem (kategoria i dokładna lokalizacja występowania zagrożenia).

W przypadku, gdy zgłoszenie nie powstało w formie „żartu” lub „pomyłki” zostaje sporządzona karta weryfikacji zagrożenia, która z kolei trafia na odprawie do funkcjonariuszy liniowych. Policjanci w trakcie służby mają za zadanie wykonać czynności zmierzające do potwierdzenia lub niepotwierdzenia występowania zagrożenia, którego dotyczy karta weryfikacji przekazana przez odprawiającego do służby.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Centrum Krakowa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Centrum Krakowa

Policjanci o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Z moich obserwacji i przeprowadzonych dyskusji wynika, że Niebiescy mają bardzo podzielone zdanie na temat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dla sporej grupy funkcjonariuszy, jak również kierownictwa KMZB stanowi pewną blokadę inicjatywy własnej policjanta na służbie, który znając rejon nie może samodzielnie podejmować decyzji na temat czynności wykonywanych w wolnym czasie, ponieważ obywatele „rozpisują” mu zadania w formie kart weryfikacji zagrożeń.

Pozwolę sobie zacytować komentarz użytkownika o nicku „Ruch Drogowy”, który został zamieszczony na portalu infosecurity24.pl, w artykule dotyczącym KMZB. Frustracja co niektórych funkcjonariuszy może być bardzo duża:

Super dziadostwo i tyle… Skutkiem możliwego anonimowego klikania w mapę jest kompletny chaos w jednostkach które muszą na te kliknięcia reagować… I nie mówię tutaj o tym że sąsiad podpiernicza sąsiada gdy też źle zaparkuj tylko o uporczywie nękaniu przez anonimowych idiotów jednostek Policji co skutkuje tym że całkowicie bez sensu są absorbowane siły i środki, które powinny w tym czasie robić zupełnie co innego.

infosecurity24.pl

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa zdała egzamin!

W mojej opinii Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa spełnia swoje podstawowe zadanie, którym przede wszystkim jest poprawa bezpieczeństwa lokalnego. Pełniłem służbę na ulicy zanim powstała KMZB i doskonale pamiętam, że naszą uwagę przyciągały głównie miejsca, w których gromadził się lokalny element patologiczny. W mniejszym stopniu koncentrowaliśmy się na pozostałych rejonach uważanych za „spokojną okolicę”. Po wprowadzeniu Mapy zagrożeń patrole policji pojawiają się wszędzie tam, gdzie społeczeństwo powiadamia o sytuacjach, które w ich ocenie mogą stanowić zagrożenie bezpieczeństwa. Oczywiście zdarzają się przypadki nagminnego wykorzystywania aplikacji przez „społeczniaków”, zaznaczających punkty z byle błahego powodu, niemniej jednak żaden system nie jest doskonały! Podsumowując, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa zdaje egzamin!

WESPRZYJ NAS KAWĄ:
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to
   

1 Komentuj

  1. Zzzz

    Ta mapa to jest cofnięcie sie w rozwoju!!! Są czasy gdzie prsktycznie każdy ma tel. Komórkowy i nie ma skuteczniejszego rozwiązania niż natychmiastowe reagowanie przez społeczeństwo w chwili gdy dzieje się coś zlego. Ta durna mapa niepotrzebnie angazuje policjantów w durna wefyfikacje itd. To jest totalne dno i na dotatek wykorzystywsne przez ludzi chocby po to żeby sądiadom cisnienie podnieść.

Leave a Reply

Theme by Anders Norén

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy aplikację blokującą emisje reklam na naszej stronie. Prosimy o wyłączenie aplikacji blokującej reklamy. Dziękujemy za wsparcie!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO