Policyjny blog Niebiescy997

Informacje, ciekawostki dotyczące służby w Policji

Ciekawostki

Początkujący kasjer zarabia więcej od kursanta w Policji?

Kursant w Policji zarabia około 2700 złotych netto! Źródło: Pomorska Policja

Wczoraj na łamach portalu money.pl pojawił się ciekawy artykuł, zwłaszcza z punktu widzenia początkujących funkcjonariuszy policji, zajmujących stanowisko kursanta. Autor artykułu podaje, że pracownicy popularnych w Polsce dyskontów, takich jak Lidl, Biedronka, zarabiają więcej niż początkujący policjant, zaczynający karierę nauczyciel oraz urzędnik z doświadczeniem. Nie da się ukryć, że prywatne firmy mogą śmiało konkurować na tle wynagrodzenia z państwowymi urzędami, bądź służbami mundurowymi.

Tegoroczna podwyżka w Policji podnosi wynagrodzenie kursanta z 2300 złotych netto do 2700 złotych netto, tym samym obala tezę autora artykułu, który nie wziął pod uwagę zmiany policyjnego uposażenia z początkiem tego roku. Zarobki początkującego funkcjonariusza są podobne lub nieco większe, niż początkującego kasjera w Lidlu. Na starcie policyjnej kariery każdy z nas – funkcjonariuszy, musiał odbyć kurs podstawowy w Policji, zajmując w tym czasie stanowisko kursanta.

Podwyżka w Policji w 2020 roku

Znalazłem w mediach społecznościowych, a dokładnie na policyjnych grupach w portalu Facebook kilka tabelek, przedstawiających przewidywany rozkład podwyżek w policji na rok 2020, względem danych grup zaszeregowania. Najwięcej na tegorocznej podwyżce zyskają najniższe grupy zaszeregowania – kursant, policjant, referent. Tym samym skracając dystans płacowy do wyższych grup – dzielnicowy, asystent.

GrupaKwota netto
– na rękę
(bez wysługi lat)
3 lata
wysługi
6 lat 
wysługi
10 lat 
wysługi
15 lat 
wysługi
20 lat 
wysługi
25 lat 
wysługi
 Kursant 380 391  403 418 437 456 475
 Policjant 357 368 378 393 410 428 454
 Referent 329 339 349 362 378 395 411
 Dzielnicowy 329 339 349 362 379 395 412
 Asystent 323 333 343 356 372 388 404
 Specjalista 315 325 334 347 363 379 394

Tabela: Podwyżki w policji w 2020 roku.

Dane w tabeli mogą nieznacznie różnić się od rzeczywistych kwot przypadających na daną grupę zaszeregowania.

Wzrost uposażenia funkcjonariuszy efektem protestu służb mundurowych z 2018 roku

Jak widać, zarobki w policji z roku na rok są coraz wyższe. Oczywiście znajdą się funkcjonariusze, dla których ta podwyżka będzie niewystarczająca. Każdy ma różne potrzeby, ale narzekanie malkontentów, że „ciągle jest źle bo tak i już”, zaczyna mnie już irytować! Zwłaszcza emerytów, niekoniecznie służących we współczesnych czasach, nieznających naszych realiów służby, zadań i warunków „pracy”! To właśnie my, liniowi policjanci, którzy przyjęliśmy się do służby w ostatnich latach, najwięcej włożyliśmy trudu i wysiłku w protest, który przyniósł taki, a nie inny rezultat. Każde pokolenie funkcjonariuszy miało możliwie równe szanse w walce o wyższe uposażenie, jedni zrobili w tym kroku więcej, drudzy mniej – „Chwilo trwaj”!

protest służb mundurowych
Manifestacja służb mundurowych w 2018 roku w Warszawie

Dodatek żywieniowy i związane z nim kontrowersje

Jak podaje portal InfoSecurity24 w trakcie wczorajszej wideokonferencji Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk miał stwierdzić, że „służba z wykorzystaniem radiowozu jest służbą na wolnym powietrzu i logistycy powinni dopilnować, by równoważnik naliczano policjantom zgodnie z tą zasadą”. Podobnie, jak wielu z Was słyszałem o niesprawiedliwym traktowaniu i dzieleniu policjantów, którzy pełnią służbę w radiowozie i tym samym nie „łapią się” na dodatek żywieniowy w policji. Bardzo dobrze, że sprawa została rozwiązana zaraz na samym początku obowiązywania zmienionych stawek, które dla przypomnienia wynoszą 12 złotych, a nie jak to miało miejsce jeszcze w grudniu – 2 złote 71 groszy … W skali miesiąca dla funkcjonariuszy liniowych, pełniących służbę na wolnym powietrzu będzie to dodatkowa „motywacja” w kwocie niespełna 250 złotych netto!

dodatek żywieniowy w policji
Dodatek żywieniowy w policji. Zmienione stawki obowiązują od dnia 1 stycznia 2020 roku!
WESPRZYJ NAS KAWĄ:
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to
   

3 Comments

 1. Piotr

  Może Policjant zarobi niewiele więcej ale jaka odpowiedzialność nocki wekendy niewarte tych pieniędzy w sklepie wole wekendy bez nocek drugi raz nigdy w życiu.

 2. niebieski

  zapraszam policjantów na kasę do Auchan 1450 zł lub leroy 2000 zł. Nie ma nocek i weekendów. Jest najniższa emerytura,po 65 latach.

  • hmmmm

   te artykuły sa wręcz śmieszne, odpowiedzialnosci nie ma żadnej w tym zawodzie, dlatego, że jej nikt nie weryfikuje, odpowiedzialny jest bardziej lekarz czy pielegniarka a pies po psie pozamiata po prostu, chyba dodatek do karmy a nie zywnienia 😉 te artykuły sa śmieszne, bo jako podobno dorośli, zdrowi psychicznie ludzie moga się zwolnic z pracy i iśc na kasę, ale chyba prestiż nie ten, zapier…w robocie nie ten, bo jest różnica między machanaiem lizakiem a przerzucaniem towaru na paletach. myslę, ze jako zdrowi psychicznie ludzie wiedzą, co robią i jak im nie odpowiada moga się zwolnic a nie biadolic, to nie przystało na ten zawód, zwłaszcza że maja nas strzec, pilnowac, a pani psycholo podobno sprawdzała, czy się nadaja i nie bedą ujadali, a sie z orzełkiem dumnie na piersi nosili i ciebie bronili 😉

Leave a Reply

Theme by Anders Norén