Policyjny blog Niebiescy997

Informacje, ciekawostki dotyczące służby w Policji

Ciekawostki, Recenzje książek

Policyjne Siły Kontrterrorystyczne w Polsce

Książka Policyjne Siły Kontrterrorystyczne w Polsce

Książka pt. Policyjne Siły Kontrterrorystyczne w Polsce

Książka pt. „Policyjne Siły Kontrterrorystyczne w Polsce” została wydana w ubiegłym, 2019 roku. Tytuł jest pracą zbiorową trzech autorów, tj. – Kuba Jałoszyński, Michał Stępiński oraz Mariusz Olechnowicz, którzy swoją wiedzę na temat policyjnych jednostek kontrterrorystycznych zdobyli w trakcie wieloletniej służby jednostkach antyterrorystycznych policji. Kuba Jałoszyński w swojej policyjnej karierze w latach 2000 – 2003 zajmował stanowisko dowódcy WA KSPWydział Antyterrorystyczny Komendy Stołecznej Policji, dziś z tytułem profesora nauk społecznych wykłada min. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie (WSPol). Drugi z autorów książki – Michał Stępiński, w latach 2012 – 2015 był dyrektorem Biura Operacji Antyterrorystycznych, w chwili obecnej jest wykładowcą w WSPol oraz Akademii Obrony Narodowej.

Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji z Radomia to jedna z jednostek, której opis znajdziesz w książce pt. Policyjne Siły Kontrterrorystyczne w Polsce
Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji z Radomia. Zdjęcie: Mazowiecka Policja

Pododdziały kontrterrorystyczne w polskiej policji

Książka jest doskonałym kompendium wiedzy na temat jednostek kontrterrorystycznych, do niedawna nazywanych antyterrorystycznymi, w polskiej policji. Ponad 270 stron tekstu, przeplatanego ilustracjami, pozwoli laikowi w tematyce służb mundurowych poznać krótką historię i charakterystykę 17 samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych policji (SPKP), pełniących funkcję odwodu dla CPKP „BOA KGP” – Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji. W pierwszym rozdziale książki czytelnik poznaje min. genezę powstania pododdziałów kontrterrorystycznych na świecie i w Polsce, jak również zadania i sposób przygotowania policyjnego pododdziału do realizacji zadań bojowych. W dalszej części pierwszego rozdziału autorzy poświęcają uwagę na zagadnienia związane z naborem – selekcją do pododdziału, szkoleniem oraz doskonaleniem zawodowym w trakcie służby kontrterrorysty.

Centralny Pododdziały Kontrterrorystyczny Policji to jedna z jednostek, której opis znajdziesz w książce pt. Policyjne Siły Kontrterrorystyczne w Polsce
Centralny Pododdziały Kontrterrorystyczny Policji – Biuro Operacji Antyterrorystycznych „BOA KGP”

Organizacja działań kontrterrorystycznych

W drugim rozdziale książki pt. „Policyjne Siły Kontrterrorystyczne w Polsce” autorzy rozkładają na czynniki pierwsze zagadnienia związane z organizacją działań kontrterrorystycznych. Planowanie działań bojowych pododdziału kontrterrorystycznego wymaga stworzenia schematów działania w zależności od sytuacji, którą mogą zastać na miejscu policyjni komandosi. Kolejnym tematem poruszonym w drugim rozdziale książki jest organizacja dowodzenia w działaniach policyjnych, w których wykorzystywany jest samodzielny pododdział kontrterrorystyczny policji. Warto nadmienić również, że w tym rozdziale została omówiona procedura dopuszczalności specjalnego użycia broni, która dotyczy tylko i wyłącznie działań kontrterrorystycznych. Specjalne użycie broni zostało wprowadzone w Ustawie o działaniach antyterrorystycznych, było długo wyczekiwane przez policyjnych operatorów z pododdziałów kontrterrorystycznych.

Policyjny strzelec wyborowy - snajper. Specjalne użycie broni
Policyjny strzelec wyborowy – snajper. Zdjęcie: Śląska Policja

Uzbrojenie i wyposażenie policyjnych pododdziałów kontrterrorystycznych

W ostatnim rozdziale książki pt. „Policyjne Siły Kontrterrorystyczne w Polsce” autorzy z dużą dokładnością opisują i omawiają poszczególne elementy uzbrojenia i wyposażenia policyjnego operatora jednostki kontrterrorystycznej. Z pewnością zainteresują Was specjalistyczne środki transportu, min. mobilne stanowisko dowodzenia, lekki transporter opancerzony Tur VI oraz lotniczy środek transportu – policyjny śmigłowiec S-70i Black Hawk. Zdjęcia ilustrujące wszystkie elementy sprzętu i wyposażenia pochodzą głównie z archiwum autorów, dzięki czemu dodatkowo wzbogacają wartość merytoryczną książki.

Lekki transporter opancerzony Tur VI, którego opis znajdziesz w książce pt. Policyjne Siły Kontrterrorystyczne w Polsce
Lekki transporter opancerzony Tur VI. Zdjęcie: AMZ Kutno
Zostań jednym z nas! Policyjni komandosi rekrutują!

Wraz z powstaniem Systemu Zabezpieczenia Kontrterrorystycznego Polski (SZKP) wszystkie policyjne jednostki antyterrorystyczne, zarówno pododdziały, jak i sekcje, zostały przekształcone w samodzielne pododdziały kontrterrorystyczne policji. W chwili obecnej w każdym z województw znajduje się Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji, pomijając województwo mazowieckie, gdzie znajdują się trzy jednostki kontrterrorystyczne – SPKP Warszawa, SPKP Radom oraz CPKP „BOA KGP”, będący „centralnym” pododdziałem kontrterrorystycznym w Polsce. Powstanie Systemu Zabezpieczenia Kontrterrorystycznego Polski, jak również Ustawy o działaniach antyterrorystycznych jest niewątpliwie krokiem ku lepszemu dla policyjnych komandosów. Dużym wyzwaniem socjalnobytowym dla operatorów są zarobki w policji, które mimo regularnych podwyżek są ciągle na mało atrakcyjnym poziomie, zwłaszcza dla osób, wykonujących tak niebezpieczne zadania, wymagające wyrzeczeń i setek godzin treningu! Więcej na ten temat można przeczytać w artykule, który pojawił się niedawno na łamach portalu Infosecurity24 – Jałoszyński o kontrterrorystach: doczekaliśmy czasów, w których nie musimy się wstydzić naszego wyposażenia i uzbrojenia.

Policyjni komandosi w trakcie zawodów pt. Uwierz, Walcz, Zwyciężaj!
Policyjni komandosi w trakcie zawodów pt. Uwierz, Walcz, Zwyciężaj!

Moja opinia o książce – „Policyjne Siły Kontrterrorystyczne w Polsce

W mojej opinii „Policyjne Siły Kontrterrorystyczne w Polsce” to doskonała propozycja dla osób, które interesują się służbami mundurowymi, zwłaszcza jednostkami specjalnymi, bezpieczeństwem wewnętrznym, a przede wszystkim szeroko rozumianym „terroryzmem”. Tytuł stanowi dla mnie podstawowe kompendium wiedzy na temat pododdziałów kontrterrorystycznych polskiej policji. Merytoryczne źródło informacji o uzbrojeniu, sprzęcie i wyposażeniu policyjnych komandosów, po które sięgnąłem min. w trakcie pisania artykułu na temat lekkiego transportera opancerzonego Tur VI. Z pewnością jeszcze nie raz będę wspomagał się omawianą pozycją, w trakcie pisania na tematy związane z kontrterroryzmem i naszymi, Niebieskimi specjalsami!

WESPRZYJ NAS KAWĄ:
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to
   

1 Komentuj

  1. Dobra recenzja 🙂 Czaję się na tą pozycję, ale póki co kolejka w biblioteczce 😉

Leave a Reply

Theme by Anders Norén