Amunicję przewozi się środkami transportu publicznego: (§3 ust. 1 rozporządzenia w sprawie przewożenia broni i amunicji środkami transportu publicznego)
przy zachowaniu niezbędnych wymogów bezpieczeństwa, wykluczających możliwość przypadkowej eksplozji, w ilości do 200 sztuk;
przy zachowaniu niezbędnych wymogów bezpieczeństwa, wykluczających możliwość przypadkowej eksplozji, w ilości uzasadnionej potrzebami osoby przewożącej;
odpowiedzi a. i b. są nieprawidłowe.
Amunicję w środkach transportu przewozi się: (§3 ust. 2 rozporządzenia w sprawie przewożenia broni i amunicji środkami transportu publicznego)
w opakowaniach fabrycznych przeznaczonych do sprzedaży detalicznej lub w pudełkach i pojemnikach, w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju;
w magazynkach nabojowych;
przewożenie amunicji w środkach transportu jest zabronione.
Broń i amunicję w pasażerskich statkach powietrznych przewozi się: (§5 rozporządzenia w sprawie przewożenia broni i amunicji środkami transportu publicznego)
w kasetce spełniającej wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450;
w bagażu podręcznym, informując o powyższym fakcie kapitana statku;
w lukach bagażowych lub w miejscu wskazanym przez przewoźnika, jako bagaż rejestrowany, do którego pasażerowie nie mają dostępu.
Przesyłanie broni lub amunicji za pośrednictwem operatorów świadczących usługi pocztowe jest: (art. 36 uobia)
zabronione;
dozwolone o ile świadczą oni tego rodzaju usługi;
dopuszczalne za zgodą właściwego organu Policji.
Przywóz broni i amunicji, z państw niebędących państwami członkowskimi Unii Europejskiej, przez obywateli polskich wymaga: (art. 37 ust. 1 uobia)
uprzedniego wydania zaświadczenia przez właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej;
uprzedniego wydania zgody właściwego organu Policji;
poświadczenia uprzedniej zgody przewozowej i zgody przewozowej.
Osobom deklarującym zakup broni palnej lub amunicji w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej właściwy terytorialnie komendant wojewódzki Policji, na ich wniosek: (art. 37a uobia)
poświadcza zgodę przewozową;
poświadcza uprzednią zgodę przewozową;
wydaje zaświadczenie uprawniające do nabycia broni.
Wywóz broni i amunicji do państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej przez obywateli polskich wymaga: (art. 38 ust. 1 uobia)
zaświadczenia wydanego przez właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej;
uzyskaniu zgody właściwego organu państwa docelowego;
zgody właściwego organu Policji.
Wywóz broni i amunicji za granicę przez obywateli polskich nie wymaga zgody właściwego organu Policji w przypadku: (art. 38 ust. 2 uobia)
wyjazdu w celach turystycznych, na okres nie dłuższy niż 90 dni;
wydania Europejskiej karty broni palnej, uprawniającej do wywozu broni na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej;
wydania legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni.
Komendant wojewódzki Policji odmawia poświadczenia uprzedniej zgody przewozowej i zgody przewozowej, jeżeli: (art. 43a uobia)
zachodzą okoliczności uzasadniające cofnięcie pozwolenia na broń;
nie uiszczono opłaty skarbowej za ich poświadczenie;
odpowiedzi a. i b. są prawidłowe.
Broń palna oraz inna broń zdolna do rażenia celów na odległość może być używana w celach szkoleniowych i sportowych: (art. 45 uobia)
Leave a Reply