Na przestrzeni kilku ostatnich lat w polskiej Policji miało miejsce wiele istotnych wydarzeń, które zmieniły naszą formację. Zaliczymy do nich między innymi zmianę ustawy emerytalnej funkcjonariuszy służb mundurowych. Policjant przyjęty do służby przed 1 stycznia 2013 może przejść na emeryturę po odsłużeniu 15 lat. Zmiany w Ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji oraz pozostałych służb mundurowych, których dokonał poprzedni rząd, wymagają obecnie od policjanta wysługi 25 lat w mundurze oraz osiągnięcia kryterium wieku, ustalonego na 55 lat życia. Gro funkcjonariuszy widząc tendencje rządu do zaciskania pasa w służbach mundurowych. Postanowiło przyśpieszyć plany emerytalne. Jest to jeden z głównych powodów, dla których wymiana pokoleniowa w Policji ma miejsce.
Transformacja ustrojowa w Policji
W latach 80. ubiegłego stulecia w Polsce miała miejsce transformacja systemowa. Obejmująca swym zasięgiem min. transformację ustrojową, dotyczącą wdrażania instytucji i procedur demokratycznych. Proces transformacji ustrojowej dotknął również służby mundurowe, w tym Policję. Ustawą o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 r. zniesiono Milicję Obywatelską, jednocześnie w jej miejsce powołując Policję. Rządzący chcieli, aby formacja była wolna od politycznych zależności (apolityczna), a przede wszystkim współdziałała ze społeczeństwem.
Nie wszystkim milicjantom udało się pozytywnie przejść weryfikację – trafili wówczas do cywila. Rzesze funkcjonariuszy milicji służyło dalej w Policji, nie którzy nadal pozostają w służbie (nie mogą pełnić funkcji kierowniczych).
Rosnąca przestępczość skłoniła władze do zwiększenia liczby etatów w Policji. Z 80 tysięcy w 1990 roku do 105 tysięcy w 1993 roku, z czego aż 30 tysięcy to nowi funkcjonariusze.
Milenialsi w Policji
Po roku 2015 funkcjonariusze, którzy zostali przyjęci tuż po transformacji milicji w policję. Posiadali już uprawnienia emerytalne, spora część z nich nie czekając na hucznie zapowiadane podwyżki, postanowiła przejść na zasłużoną, mundurową emeryturę. Liczba wakatów zaczęła gwałtownie rosnąć. Do służby trafiają roczniki urodzone w latach 80. i 90. ubiegłego stulecia, określane jako „Pokolenie Y” lub „Milenialsi”.
Pokolenie Y (ang. Generation Y), in. milenialsi (ang. Millennials) – pokolenie ludzi urodzonych w latach 80. i 90. XX wieku. Nazywane jest również „pokoleniem Milenium”, „następną generacją”, a także „pokoleniem cyfrowym”.
Wikipedia
W serwisie Wikipedia znalazłem stereotypy przypisywane przedstawicielom pokolenia Y. Sądzę, że część z nich trafnie opisuje pokolenie policyjnych milenialsów:
Cechy charakteru
Aktywnie i w każdej dziedzinie życia korzystają z technologii i mediów cyfrowych.
Ważniejsze stają się dla nich jakość życia i doświadczenia życiowe niż posiadanie.
Wychowali się w realiach wolnego rynku.
Są dobrze wykształceni i gotowi dalej się rozwijać.
W Polsce ludzie pokolenia Y nie pamiętają czasów PRL.
WIKIPEDIA
Milenialsi w pracy
Chcą pracować, ale nie całe życie – myślą o przyszłości na emeryturze, planują długoterminowo.
Sporą uwagę przywiązują do życia prywatnego, oczekując dużej swobody i elastycznego czasu pracy. Mają duży apetyt na życie i nie chcą się ograniczać – praca nie może ich ograniczać.
Oczekują od pracodawcy wyznaczania celów i kontroli, prowadzenia „za rękę”.
Dobrze rozwiązują częste problemy, ale słabiej radzą sobie z niestandardowymi.
WIKIPEDIA
Zagrożenia i kontrowersje
Technologia, z której tak aktywnie korzystają, pozostawia im mało czasu na myślenie autonomiczne i wyrobienie sobie własnych poglądów, jednocześnie zaś umożliwia im sprawdzanie wiedzy w różnych źródłach.
Nauczeni biegłego posługiwania się klawiaturą, zapominają, jak się pisze ręcznie.
Często są zbyt pewni siebie i niecierpliwi, muszą się dopiero uczyć odpowiedzialności za swoje czyny.
WIKIPEDIA
Wymiana pokoleniowa w Policji – plusy i minusy
Wymiana pokoleniowa w Policji niesie ze sobą następstwa pozytywne, jak również negatywne. W skrócie plusy i minusy. Jednym z największych plusów jest zorganizowany, po raz pierwszy w historii, ubiegłoroczny protest służb mundurowych. Funkcjonariusze Policji, zwłaszcza milenialsi, wzajemnie skrzykując się w mediach społecznościowych. Doprowadzili do manifestacji służb mundurowych, która odbyła się w Warszawie. Rząd dostał jasny przekaż – służby mundurowe podległe MSWiA na co dzień dbają o bezpieczeństwo obywateli, ale nie pozwolą traktować się po macoszemu i będą walczyć poprawę swojego bytu.
Milenialsi w akcji – manifestacja służb mundurowych
Młode pokolenie funkcjonariuszy dało również jasny przekaz, że czasy kiedy bezrobocie i brak perspektyw trzymały za „mordę” starą gwardię, odeszły w niepamięć. Doświadczeni służbą koledzy, widząc postawę milenialsów, również ochoczo przyłączali się do akcji protestacyjnej oraz wzięli udział w manifestacji służb mundurowych w Warszawie. Nie wszyscy jednak potrafili powiedzieć stanowcze „NIE” rządzącym, nadal chowając głowę w piach. Całe szczęście nasz werbalny przekaz dotarł do odpowiednich uszu. Rząd zrozumiał, że bezpieczeństwo dla obywateli jest bardzo ważne, a utarczki z mundurem nie poprawią raczej notowań wyborczych. Prawa emerytalne w Policji, a dokładnie ich zmiana na korzystniejsze dla funkcjonariuszy, były jednym z postulatów, które forsowaliśmy w trakcie protestu.
Doświadczenia nie kupisz kolego!
Wymiana pokoleniowa w Policji dotyka najbardziej funkcjonariuszy pionu prewencji, pracujących na pierwszej linii – ulicy. Starsi służbą koledzy, który zdobyli doświadczenie awansowali na wyższe stanowiska. „Młodzież” w wielu jednostkach, zwłaszcza mniejszych kadrowo, zdana jest na siebie. Metodą prób i błędów wykonując interwencje szlifują tajniki policyjnej roboty. Problem również jest zauważalny w dochodzeniówce, gdzie bez pomocy doświadczonych funkcjonariuszy ciężko jest się wdrożyć w prowadzenie bardziej skomplikowanych spraw. Konsultacje ze starszymi służbą kolegami to codzienność w robocie dochodzeniowca.
olo
Teraz przychodzi młodzież do służby: w weekend mam imprę, to nie przyjdę. Nocka mi nie pasuje. Kierować radiowozem nie będę bo się boję. Na interwencji: ja nie po to kończyłem studia (zaoczna politologia w jakimś zamiejscowym wydziale jakiejś śmisznej uczelni), żeby się szarpać z dresami. Ja chcę pościg. Ulany bezdomny do izby: chyba cię poje… Jeszcze parę lat i policja będzie działać od 8 do 16 w tygodniu. I to w ograniczonym zakresie.
zaq
W weekend porobić przy zabójstwie – ja jestem na wyjeździe (jak co weekend) u rodziców, nikt mi za te 100 km nie zwroci…
Na uwagę o niestosownym stroju (krótkie spodenki) – jesteśmy w pionie kryminalnym (ale nie w KR) więc ubiór cywilny jest jakby mundurem….
Po przydzieleniu lekko nietypowej sprawy – ale ja nie byłem w tym zakresie szkolony … (nikt nie był, ale on nie zrobi, zrobią koledzy)
Na wielokrotne naleganie by pojechał na kurs i zrobił dodatkowe uprawnienia – najpierw na oficerkę (ma 8 lat służby i już grupę specjalisty )
Na co dzień – P******* nie robię.
Ręce opadają