Policyjny blog Niebiescy997

Informacje, ciekawostki dotyczące służby w Policji

Rekrutacja do Policji, Szkolenia i kursy

Adaptacja zawodowa w Policji

Adaptacja zawodowa w Policji

Adaptacja zawodowa w Policji. Źródło: Zachodniopomorska Policja

Adaptacja zawodowa w Policji odbywa się w okresie służby przygotowawczej funkcjonariusza, w trakcie której policjant przygotowywany jest do wykonywania zadań i czynności służbowych, jak również kształtowane są jego postawy zgodnie z Zasadami Etyki Zawodowej Policjanta. Adaptacja zawodowa w Policji została podzielona na trzy, następujące etapy:

  1. Szkolenie zawodowe podstawowe funkcjonariusza (kurs podstawowy w Policji) w jednostce szkoleniowej Policji,
  2. Praktyki zawodowe odbywane w oddziale prewencji Policji (OPP) lub samodzielnym pododdziale prewencji Policji (SPPP), gdzie funkcjonariusz zostaje delegowany na czas pełnienia służby – praktyk,
  3. Pełnienie służby w jednostce macierzystej, w której policjant został mianowany na dane stanowisko,

Powyższa definicja adaptacji zawodowej została napisana w oparciu o §1.1. decyzji nr 222 Komendanta Głównego Policji z dnia 28 czerwca 2016 roku.
W żargonie policyjnym słowo „adaptacja” utożsamiane jest głównie z drugim etapem adaptacji zawodowej, którym jest czasowe delegowanie do pełnienia służby w OPP/SPPP, tak zwane „praktyki zawodowe”.

Organizacja i przebieg adaptacji zawodowej w oddziale prewencji Policji

Adaptacja zawodowa w oddziale prewencji Policji lub samodzielnym pododdziale prewencji Policji wymaga odbycia 63 służb, co przekłada się na 504 godzin służby i dodatkowo 2 dni zajęć szkoleniowych z zakresu taktyki działania pododdziału zwartego, w trakcie przywracania zbiorowego naruszenia porządku publicznego. Czas delegowania funkcjonariusza wynosi 91 dni. Służby pełnione są w systemie trzyzmianowym, z założenia każda powinna wynosić 8 godzin.

Policjant na czas adaptacji zawodowej zostaje delegowany do OPP/SPPP w garnizonie, w którym znajduje się jego jednostka organizacyjna – komenda. Przykładowo, policjant mianowany na stanowisko służbowe w komendzie miejskiej Policji w Gliwicach będzie odbywał adaptację w OPP Katowice. Praktyką lat ubiegłych wróciła adaptacja zawodowa realizowana w oddziale prewencji Policji w Warszawie, gdzie do jej odbycia wysyłani są funkcjonariusze z ościennych garnizonów, jak również tych, które nie mogą narzekać na duże braki kadrowe.

Adaptacja zawodowa w Policji to dla wielu młodych policjantów jedyna okazja, aby wziąć udział w zabezpieczeniu meczu piłki nożnej.
Funkcjonariusze z oddziału prewencji Policji w Warszawie w trakcie zabezpieczenia meczu piłki nożnej na Stadionie Narodowym w Warszawie. Źródło: Wikimedia

Policjant w pierwszym dniu adaptacji zawodowej w oddziale prewencji Policji zostaje wciągnięty na stan danej kompanii oraz plutonu, z którym odbywa służby adaptacyjne. Na czas delegacji w celu odbycia adaptacji zawodowej funkcjonariuszowi przysługuje zakwaterowanie, wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja na wynos), jak również transport zbiorowy.

Adaptacja zawodowa w OPP/SPPP. Służba w patrolu pieszym

Adaptacja zawodowa w oddziale prewencji Policji lub samodzielnym oddziale prewencji Policji ma na celu pomóc funkcjonariuszowi w nabyciu doświadczenia w trakcie pełnienia służby patrolowej, zwłaszcza w patrolu pieszym. Policjant w trakcie wielokrotnego przemierzania na służbie wyznaczonego rejonu, ujawnia wszelkiego rodzaju wykroczenia porządkowe, jak również drogowe. Przy odrobinie zaangażowania i „policyjnego nosa” zdarza się ujawnić środki odurzające, wówczas młody nabywa doświadczenia w obyciu z osobą zatrzymaną za popełnienie przestępstwa. Pełniąc służbę w patrolu pierwszym funkcjonariusz uczy się podejmować własne interwencje w stosunku do obywateli, stosując wobec nich pełen wachlarz środków.

Adaptacja zawodowa w Policji wiąże się z wieloma służbami w patrolu pieszym.
Adaptacja zawodowa w Policji wiąże się z wieloma służbami w patrolu pieszym. Powstało nawet powiedzenie na tą okoliczność – „nic tak nie cieszy, jak patrol pieszy!”. Źródło: Zachodniopomorska Policja

Imprezy masowe, zgromadzenia publiczne, protesty społeczne

W trakcie adaptacji zawodowej w oddziale prewencji Policji lub SPPP funkcjonariusz niejednokrotnie bierze udział w zabezpieczeniu imprez masowych, zgromadzeń publicznych oraz protestów społecznych, gdzie wielokrotnie działa w pododdziale zwartym Policji, biorąc udział w przywracaniu porządku publicznego w przypadku zbiorowego naruszenia prawa. W tym celu konieczne jest przyswojenie przez policjanta podstaw prawnych używania chemicznych środków obezwładniających, technicznych środków wzmocnienia oraz naboi specjalnych, jak również stosowania w praktyce tych środków. Funkcjonariusz nabywa również wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu podstawowych elementów taktyki działania pododdziałów zwartych, min. zasady formowania tyraliery policyjnej, jak również kordonów.

Tyraliera policyjna. Adaptacja zawodowa w Policji
Młodzi policjanci w trakcie adaptacji zawodowej doskonalą taktykę przemieszczania się w tyralierze policyjnej. Źródło: Zachodniopomorska Policja

Kto nie odbywa adaptacji zawodowej w oddziałach prewencji Policji?

Służby adaptacyjnej w oddziałach prewencji Policji nie odbywa funkcjonariusz, który został mianowany na określone stanowisko w oddziale prewencji Policji lub samodzielnym pododdziale prewencji Policji, jak również policjant, który przez okres co najmniej 6 miesięcy pełnił służbę w OPP/SPPP, a następnie został przeniesiony do pełnienia służby w innej jednostce Policji.

Funkcjonariusz pełniący służbę w wydziale techniki operacyjnej, będący członkiem personelu lotniczego lub personelu medycznego w OPP/SPPP oraz wykonujący zadania służbowe o szczególnym charakterze, może zostać zwolniony z odbywania adaptacji zawodowej w oddziałach prewencji Policji.

Adaptacja zawodowa – Policja KPP Ostróda

Jak wspominacie swoją adaptację zawodową? Odbywaliście służby adaptacyjne w rodzimym garnizonie, a może w OPP Warszawa-Piaseczno?

Jeśli macie jakiekolwiek pytania dotyczące adaptacji zawodowej to piszczcie śmiało! Postaram się Wam odpowiedzieć.

WESPRZYJ NAS KAWĄ:
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to
   

3 Komentuj

  1. BetonOpp

    Pamiętam te czasy w 2005, służba kandydacka w OPP warszawka i patrole piesze na bulwarach, działo się!

  2. Soyer

    Gdzie można znaleźć wzór raportu z prośbą o przeniesie adaptacji do np. Legnicy ze względu na samotnie wychowywane dziecko?

  3. Rafał Olesiak

    Jak wygląda zakwaterowanie np.w Warszawie na czas takiej służby?

Leave a Reply

Theme by Anders Norén

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy aplikację blokującą emisje reklam na naszej stronie. Prosimy o wyłączenie aplikacji blokującej reklamy. Dziękujemy za wsparcie!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock