Policyjny blog Niebiescy997

Informacje, ciekawostki dotyczące służby w Policji

Ciekawostki

Drogie samochody, narkotyki, ustawki. Polscy pseudokibice

Pseudokibice Wisła Sharks

W polskim społeczeństwie piłka nożna jest postrzegana jako sport narodowy, wzbudzający ogromne emocje. Podczas dużych imprez piłkarskich, takich jak Mistrzostwa Europy oraz Mistrzostwa Świata, mecze narodowej reprezentacji gromadzą przed telewizorami miliony fanów, dopingujących piłkarzy z Orłem na piersi.

Współczesny obraz polskiej piłki nożnej kreują światowej sławy zawodnicy, których najlepszym przykładem jest Robert Lewandowski, jak również będący na okładkach włoskich tabloidów Krzysztof Piątek. W ostatnim czasie nasze piłkarskie gwiazdy zeszły na dalszy plan w mediach. Wszystko za sprawą dantejskich scen, których bohaterami byli polscy pseudokibice, zatrzymani za chuligańskie wybryki na terenie Słowacji oraz Łotwy.

Burzliwy okres na polskich stadionach. Zadymy w latach 90.

Końcówka lat 90. ubiegłego wieku to burzliwy okres na polskich stadionach – dosłownie! W serwisie YouTube znaleźć można dziesiątki archiwalnych filmów, których bohaterami są policjanci w „orzeszkach”, dzierżący w dłoni białą „lolę”. Zbiorowe zakłócenia porządku publicznego były w tamtych czasach normalnością. Sceny z trybun przedstawiają regularną bitwę, pomiędzy słabo wyposażoną policją, a pseudokibicami, których tężyzna fizyczna nie robi większego wrażenia na funkcjonariuszach, czego nie można powiedzieć dziś. Polecam obejrzeć poniższą relację z meczu Polska – Anglia, który miał miejsce w Chorzowie, w 1993 roku.

Burdy na stadionie w trakcie meczu piłki nożnej reprezentacji Polski z Anglią, w 1993 roku w Chorzowie

Na stronie Głównego Sztabu Policji KGP dostępny jest raport dotyczący zabezpieczenia imprez sportowych w 1999 roku na podstawie rozgrywek piłki nożnej. Z zamieszczonych informacji wynika, że w ciągu roku 113 policjantów odniosło obrażenia w trakcie zabezpieczenia imprez sportowych. Nie bez kozery wybrałem film zamieszczony powyżej. Pokazuje wyposażenie, wyszkolenie oraz taktykę, współczesnych policjantów. Nie zazdroszczę Niebieskim, którzy pełnili służbę w tamtych, mogło by się wydawać z dzisiejszego punktu widzenia, odległych czasach. Dla porównania w 2018 roku, tylko jeden funkcjonariusz odniósł obrażenia w związku z zabezpieczeniem imprez sportowych.

Pseudokibice XXI wieku. Marionetki na ulicach w Kędzierzynie-Koźlu

Współczesnych pseudokibiców można podzielić na dwie grupy, które żyją ze sobą w symbiozie. Pierwszą z nich tworzą marionetki, widywane na nagraniach z kibolskich zadym, odbywających się w miejscach publicznych – autostrady, stadiony, puby. Doskonałym przykładem opisującym tę grupę pseudokibiców jest ustawka w Kędzierzynie-Koźlu, która miała miejsce na jednej z głównych ulic miasta. Doszło tam do starcia pomiędzy kibolami miejscowej drużyny – Chemika Kędzierzyn-Koźle, wspieranych przez zgodę z Rakowa Częstochowa, a stojącymi naprzeciwko, antagonistycznie nastawionymi sympatykami Odry Opole. Spora część pseudokibiców niskiego kalibru, nazywanych przeze mnie kolokwialnie marionetkami, zapomniała w ferworze walki, że w dzisiejszych czasach policjanci dysponują całkiem dobrymi kamerami, bądź telefonami komórkowymi, którymi również są w stanie nagrać zadymę oraz pozostałe ekscesy chuligańskie. Dzięki właśnie takim materiałom, niebiescy zdołali zatrzymać już kilkanaście osób, biorących udział w zadymie.

https://www.youtube.com/watch?v=6WZKSA-VNms
Pseudokibice w Kędzierzynie-Koźlu zorganizowali spontaniczną ustawkę, do której doszło 17 sierpnia 2019 roku

Szeregi marionetek zasila głównie młodzież z rodzin patologicznych, szukająca grupy społecznej, w której będzie mogła zdobyć akceptację rówieśników. Z reguły są to osoby bez dobrego wykształcenia, wykonujące słabo płatną pracę, dorabiające do wypłaty handlując na osiedlu sterydami, narkotykami. Żyją dniem dzisiejszym, a dla barw klubowych są w stanie poświęcić wolność, zdrowie, a nawet własne życie. Chcąc awansować w kibolskiej hierarchii muszą prowadzić sportowy tryb życia – siłownia, mieszane sztuki walki (MMA). Sprawdziany umiejętności, a jednocześnie przydatności dla grupy, odbywają się stosunkowo regularnie. W trakcie zaplanowanych lub spontanicznie zorganizowanych ustawek. Policja działa na marionetki, jak czerwona płachta na byka. Regularne legitymowania pozwalają zacieśniać więzy przyjaźni.

Ojciec chrzestny krakowskiej Wisły. Liderzy pseudokibiców

Kolejną, mniej liczną grupę pseudokibiców tworzą liderzy. Jednym z nich był Paweł Michalski, pseudonim „Misiek”, którego śmiało można nazwać ojcem chrzestnym krakowskiej Wisły. Zanim trafił do zakładu karnego, przewodził bojówce Wisła Sharks. Na chwilę obecną skompromitował się w środowisku kiboli, rzekomo idąc na współpracę z niebieskimi.

Paweł Michalski
Paweł Michalski pseudonim „Misiek”. Lider grupy pseudokibiców Wisła Sharks

Superwizjer TVN w swoim materiale pt. „Morderstwo, napady z maczetami, strzelaniny. Kibice-gangsterzy rządzą klubem”, przedstawił postać Miśka i jego grupy Wisła Sharks. Widzowie zostali wprawieni w osłupienie. W materiale powiedziano wprost, że Wisła Sharks to zorganizowana grupa przestępcza – gang, zajmująca się handlem narkotykami na wielką skalę, jak również wymuszeniami, rozbojami, włamaniami i tym podobnymi przestępstwami przeciwko życiu, zdrowiu i mieniu.

Był bezwzględny i surowo karał niesubordynację, chełpił się władzą absolutną

Misiek, jak przystało na prawdziwego lidera bojówki pseudokibiców, miał za sobą odsiadkę w więzieniu. Był bezwzględny i surowo karał niesubordynację, chełpił się władzą absolutną. Wraz ze swoją świtą, z którą tworzył Wisła Sharks, opływał w luksusie – drogie samochody, wakacje w egzotycznych krajach, luksusowe apartamenty. Stworzył jedną z lepiej prosperujących grup przestępczych w Polsce. Zaopatrywał mniejsze grupy pseudokibiców w narkotyki, które z kolei były sprzedawane na krakowskich osiedlach i w przyległych powiatach.

Pseudokibice grupy Wisła Sharks. Biorący udział w ustawkach
Pseudokibice grupy Wisła Sharks (Kadr z programu „Superwizjer TVN”)

Pseudokibice. Problem, który nie łatwo rozwiązać

Problem związany z przestępczością pseudokibiców to temat rzeka. W Polsce obecność kiboli w społeczeństwie jest zakorzeniona od dawien dawna. Bycie stadionowym chuliganem nie sprowadza się tylko do uczestnictwa w meczowych burdach. Osiedlowe zadymy antagonistycznie nastawionych do siebie pseudokibiców to również walka o wpływy i nowe tereny, wykorzystywane do działalności przestępczej. Łatwy i szybki pieniądz z handlu narkotykami sprawia, że w miejsce jednego zatrzymanego dilera pojawia się następny. Gangi pseudokibiców można śmiało porównać do włoskich mafii, z którymi zarówno tamtejsza policja, jak i my, walczymy od lat, raz z lepszym, raz z gorszym skutkiem.

WESPRZYJ NAS KAWĄ:
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to
   

Leave a Reply

Theme by Anders Norén