Policyjny blog Niebiescy997

Informacje, ciekawostki dotyczące służby w Policji

Ciekawostki, Informacje

Podsumowanie roku 2019 w Policji

Podsumowanie roku 2019 w Policji

Rok 2019 dobiega końca stąd też w mojej głowie zrodził się pomysł, aby zrobić podsumowanie roku 2019 w Policji – najważniejsze wydarzenia i zmiany, które miały miejsce w ciągu 12 ostatnich miesięcy i są istotne dla nas – funkcjonariuszy. W pierwszej kolejności poruszę temat jubileuszowych obchodów 100-lecia powstania Policji Państwowej, następnie zwrócę uwagę na liczne inwestycje w nowy sprzęt i infrastrukturę budowlaną, zmiany kadrowe w MSWiA, zmianę ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji oraz dążenie do „ocieplenia wizerunku” naszej formacji.

100-lecie powstania Policji Państwowej

Nasza Ojczyzna będąca 123 lata pod zaborami wróciła w 1918 roku na mapę Europy i świata, odzyskując upragnioną niepodległość. Powstające z zaborów Państwo potrzebowało silnej i sprawnej organizacji odpowiadającej za bezpieczeństwo, w tym celu 24 lipca 1919 r. została powołana do życia Policja Państwowa.

W dniu 24 lipca obchodziliśmy jubileusz setnej rocznicy powstania Policji Państwowej. Z tej okazji w całym kraju organizowane były obchody, mające na celu upamiętnienie tego, jakże ważnego dla naszej formacji wydarzenia. Centralne obchody odbyły się w Warszawie na Zamku Królewskim, a następnie na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W trakcie uroczystości na generalskie stopnie policyjne zostało mianowanych czterech komendantów wojewódzkich.

Podsumowanie roku 2019 w Policji. Mianowanie na generalskie stopnie policyjne
Na stopień nadinspektora Policji mianowani zostali: insp. Paweł Dzierżak (KWP Kielce), insp. Tomasz Klimek (KWP Olsztyn), insp. Andrzej Łapiński (KWP Łódź), insp. Henryk Moskwa (KWP Rzeszów). Zdjęcie: policja.pl

Policyjna grupa speed i kontrterroryści otrzymali nowe pojazdy służbowe!

W 2019 roku znacznie odmłodzono flotę pojazdów, którymi poruszamy się na co dzień w służbie, nowe radiowozy trafiały do funkcjonariusz reprezentujących wszystkie rodzaje służb. Począwszy od Niebieskich z ruchu drogowego – min. radiowozy BMW oraz KIA Stinger, które wykorzystuje policyjna grupa speed, poprzez nowe transportery Volkswagen T6 dla patrolówki, a skończywszy na wozach opancerzonych dla operatorów Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji – lekki transporter opancerzony Tur VI.

Lekki transporter opancerzony Tur VI. Zdjęcie: AMZ Kutno

Nowe komendy i komisariaty Policji

Podobnie jak w poprzednich latach, tak również w 2019 roku kontynuuje się przywracanie zamkniętych posterunków, ponadto mają miejsce inwestycje budowlane oraz remonty komend i komisariatów, z racji wieku „domagających się odświeżenia”. W przeciągu roku oddano do użytku kilkanaście nowych jednostek, jedną z nich jest Komenda Miejska Policji w Kaliszu. Śmiało można napisać, że nowy kompleks o powierzchni ponad 10 tysięcy mkw jest jednym z nowocześniejszych w Europie, w dodatku w niczym nie odbiega standardom zachodnim, którym tak bardzo chcemy dorównać. W nowym kompleksie kaliskiej jednostki znajduje się min. profesjonalna strzelnica, sala taktyki i techniki interwencji, zaplecze sportowe, nowe kojce dla czworonożnych funkcjonariuszy, sale obsługi interesantów, warsztat samochodowy oraz podziemny parking!

Komenda Miejska Policji w Kaliszu ma nową siedzibę!

Zmiany kadrowe w MSWiA

Joachim Brudziński pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji od 2018 roku, rezygnując z zajmowanego wcześniej stanowiska wicemarszałka sejmu. W związku z wyborem na posła do Parlamentu Europejskiego zakończył pełnienie funkcji ministra w czerwcu bieżącego roku. Na jego miejsce została powołana Elżbieta Witek, dla której teka ministra spraw wewnętrznych i administracji była krótkim, zaledwie miesięcznym epizodem w politycznej karierze. W sierpniu Pani minister została odwołana z zajmowanego stanowiska na rzecz objęcia urzędu marszałka Sejmu, a na jej miejsce został powołany kolejny, nowy minister – Mariusz Kamiński, były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji – Mariusz Kamiński
Zmiana ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji

Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, jak również pozostałych służb, którzy zostali przyjęciu do służby po 31 grudnia 2012 roku. Ustawa usuwa jeden z warunków przejścia na emeryturę tj. wymóg ukończenia 55 lat życia, pozostawiając jako jedyny warunek nabycia praw do emerytury 25 lat służby. Zamiana ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy jest realizacją jednego z punktów postanowienia kończącego ubiegłoroczny protest służb mundurowych.

Milion wyświetleń teledysku „DUMNY Z BYCIA PSEM”!

Odchodzą w niepamięć czasy, w których policjanci zajmowali się gonieniem statystyk. Dzisiaj funkcjonariusze mają przede wszystkim służyć i pomagać społeczeństwu, represjonować i być stanowczym, gdy zachodzi taka potrzeba. W zmianie naszego niebieskiego wizerunku z pewnością pomagają inicjatywy wychodzące od policjantów liniowych, którzy z własnego doświadczenia wiedzą, jak wygląda służba na ulicy.

Powstały w tym roku teledysk do utworu „DUMNY Z BYCIA PSEM” osiągnął właśnie milion wyświetleń na portalu YouTube! Piotr Chwastowski, prowadzący kanał i profil „Psy Dają Głos” wraz z Wojciechem Szerejko, Szymonem Gałuszek oraz Sierżantem Batieta, stworzył utwór oraz teledysk, który szybko zdobył uznanie środowiska mundurowego w Polsce. Warto nadmienić, że projekt powstał w czasie wolnym od służby oraz ze środków prywatnych, jak również zebranych podczas zorganizowanej akcji na portalu zrzutka.pl. Wszystkie dochody z projektu będą przekazywane na: Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, w linku znajdziecie dane do ewentualnej darowizny na szczytny cel.

DUMNY Z BYCIA PSEM – 811811 feat. Szary, Sierżant Bagieta, NZNŻ

WESPRZYJ NAS KAWĄ:
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to
   

1 Komentuj

 1. john

  S U Ł T A N

  Jarek bardzo dobrze chciał
  U prezesa względy miał
  Posterunki wciąż otwierał
  Dzielił, dawał i zabierał
  O karierach decydował
  Na komendach więc panował
  Komendanci się kłaniali
  I sułtanem go nazwali
  Chlebem, solą go witali
  Radiowozy dostawali
  Policjantom wręcz kazali
  By go wszyscy uwielbiali
  Domu jego pilnowali
  I się nigdzie nie ruszali
  Alarm w domu jest u Jarka
  A końcówka jest w Suwałkach
  W jakiej firmie ta ochrona
  Na dyżurce założona
  Mundurowi awansują
  I w kościołach to świętują
  Parasolkę też trzymali
  Go przed deszczem ochraniali
  Gdy przez przejście prowadzili
  Pół ulicy wyłączyli
  Okulary nakładają
  Służbę państwa tak udają
  Tu konfetti mu zrzucili
  Tam znów liście pograbili
  Na północy świętowali
  Więc na koniach pojechali
  A na wschodzie dla odmiany
  Panie poszły w tany, tany
  Radiowoza gdzieś dostali
  Miesiąc później wysprzątali
  Komendanci tak kazali
  Po raz drugi go dostali
  Kroczy Jarek po dywanie
  Order za to ktoś dostanie
  Na awanse jedna rada
  Na nowennie być wypada
  Gdy masz plusa u sułtana
  Twa kariera zaklepana
  I tak dalej by to było
  Lecz gliniarzy już wkurzyło
  Pismo szybko napisali
  Do posłanki je wysłali
  Ta go w sejmie zapytała
  Czy się miarka nie przebrała
  Media temat podchwyciły
  Go krytyką zarzuciły
  Zobaczymy co się stanie
  Będzie panem, czy dostanie
  Z Nowogrodzkiej polecenie
  By nie szalał tak w terenie
  A gdy przebrała się miarka
  Mariusz wziął odwołał Jarka

  * Powyższy tekst jest wymysłem autora i nie ma żadnego związku z ewentualnymi wydarzeniami rzeczywistymi

Leave a Reply

Theme by Anders Norén