Policyjny blog Niebiescy997

Informacje, ciekawostki dotyczące służby w Policji

Ciekawostki, Informacje, Ruch drogowy, Wyposażenie

Policyjna grupa SPEED działa już w kolejnych garnizonach!

Prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych w Polsce. W celu eliminowania kierowców, którzy w nosie mają ograniczenia prędkości i przepisy ruchu drogowego. Została powołana specjalna policyjna grupa SPEED. Do jej zadań należy min. przeciwdziałanie niebezpiecznym i agresywnym zachowaniom na drodze.

Nadmierna prędkość główną przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym

Niespełna dwa tygodnie temu pisałem na temat wakacyjnej mapy wypadków drogowych, tworzonej przez Biuro Ruchu Drogowego KGP. Mapa jest aktualizowana każdego dnia o kolejne miejsca, w których doszło do wypadków śmiertelnych, oznaczonych czarnymi kropkami – punktami.
Niezmiennie od kilku lat do głównych przyczyn wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym zaliczamy nadmierną prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, wsiadanie za kółko znajdując się pod wpływem alkoholu, bądź środków odurzających.
W 2018 roku niedostosowanie prędkości do warunków ruchu stanowiło przyczynę 6 256 (22,7% ogółu) wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 778 osób (35,7% ogółu).

Policyjna grupa SPEED w Komendzie Stołecznej Policji

Policyjna grupa SPEED została powołana do życia w Komendzie Stołecznej Policji, dnia 27 listopada 2018 roku. Do połowy czerwca funkcjonariusze wchodzący w skład Policyjnej grupy SPEED dokonali 13300 kontroli pojazdów, nałożyli ponad 8 tysięcy mandatów karnych na kierujących pojazdami. W wyniku prowadzonych działań zatrzymano 2045 praw jazdy. Prawie 2000 kierowców utraciło prawo jazdy na 3 miesiące. W wyniku przekroczenia dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym o 50km/h. W 126 przypadkach związanych z popełnionymi wykroczeniami, skierowano wniosek o ukaranie do sądu. Zatrzymano 364 dowody rejestracyjne.

„Policjanci działający w grupie mają działać zdecydowanie, aby ukrócić karygodne zachowania na drodze i być wszędzie tam, gdzie dochodzi do nielegalnych wyścigów oraz notorycznego przekraczania prędkości.”

Pisze Komenda Stołeczna Policji
Policyjna grupa SPEED działa od listopada 2018 w Komendzie Stołecznej Policji. Posiada na wyposażeniu radiowozy marki BMW 330i xDrive oraz KIA Stinger GT
Policyjna grupa SPEED działa od listopada 2018 roku w Komendzie Stołecznej Policji

Wyposażenie policyjnej grupy SPEED

Policyjna grupa SPEED działająca w KSP dysponuje nieoznakowanymi radiowozami marki BMW serii 330i xDrive oraz niedawno zakupionymi – KIA Stinger GT.
BMW serii 330i xDrive posiada dwulitrowy turbodoładowany silnik benzynowy, generujący 252 KM. Samochód ma napęd na cztery koła (xDrive). Rozpędza się do 100km/h w ciągu 5,8 sekundy. Prędkość maksymalna pojazdu ograniczona jest do 250km/h.

BMW serii 330i xDrive na wyposażeniu policyjnej grupy SPEED
BMW serii 330i xDrive

KIA Stinger GT posiada silnik o pojemności 3.3 litra V6, który rozwija moc 366 KM. Sprint do setki pokonuje w 4,9 sekundy. Maksymalna prędkość dla tego modelu wynosi 270km/h. Radiowóz dostępny jest z napędem na cztery koła.

KIA Stinger GT 3.3l V6 na wyposażeniu policyjnej grupy SPEED
KIA Stinger GT 3.3l V6

Za kilka dni flota pojazdów powiększy się również o nieoznakowane radiowozy BMW 330i Gran Turismo oraz oznakowane BMW 320i.
Nieoznakowane radiowozy zostały wyposażone w wideorejestrator z przodu i z tyłu pojazdu.

Oznakowane BMW 320i oraz nieoznakowane BMW 3 Gran Turismo xDrive na wyposażeniu policyjnej grupy SPEED
Oznakowane BMW 320i oraz nieoznakowane BMW 3 Gran Turismo xDrive

Policyjne grupy SPEED w całej Polsce!

Kolejne komendy wojewódzkie Policji w Polsce powołują grupy SPEED. Na tą chwile znalazłem w sieci informacje o powołaniu grupy w woj. Opolskim, Wielkopolskim, Dolnośląskim, Podkarpackim, Małopolskim, Kujawsko-Pomorskim. Krążą niepotwierdzone informacje, jakoby w całej Polsce mają powstać grupy SPEED, działające również lokalnie, przy komendach miejskich oraz powiatowych. Do grup będą przydzielani „najlepsi” funkcjonariusze pracujący w wydziałach ruchu drogowego, wspierani przez kryminalnych z wydziałów do walki z cyberprzestępczością. Zadaniem tych ostatnich będzie ustalanie czasu i miejsca nielegalnych wyścigów samochodowych. Powstaniu grup w kolejnych garnizonach towarzyszy przekazanie nowych radiowozów z rodziny BMW, o których wspomniałem wyżej. Flota Policji powiększy się o 81 nowych pojazdów marki BMW, łącznie w służbie będziemy mieć 222 radiowozy z rodziny BMW serii 3.

KIA Stinger GT
WESPRZYJ NAS KAWĄ:
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to
   

Leave a Reply

Theme by Anders Norén