Policyjny blog Niebiescy997

Informacje, ciekawostki dotyczące służby w Policji

Ciekawostki, Ruch drogowy, Wyposażenie

Wyposażenie policjanta do służby

wyposażenie policjanta

Wyposażenie policjanta do służby. Źródło: Podkarpacka Policja

Policja to formacja powołana przede wszystkim by służyć społeczeństwu, dbać o jego bezpieczeństwo. W celu realizacji zadań określonych w ustawie o Policji, funkcjonariusze posiadają wyposażenie do służby, min. mundur policyjny, środki przymusu bezpośredniego. Wyposażenie policjanta do służby możemy podzielić na dwie podstawowe grupy – wyposażenie „resortowe”, które otrzymaliśmy od „firmy”, jak również wyposażenie dodatkowe, kupione we własnym zakresie.

Resortowe wyposażenie policjanta do służby

Nowo przyjęty funkcjonariusz jeszcze przed ślubowaniem otrzymuje ćwiczebny mundur policyjny koloru granatowego wykonany z tkaniny Rip-Stop, która cechuje się między innymi odpornością na działanie promieni UV, oleo, jak również jest wodoodporna.
Starsza, ciągle obowiązująca wersja umundurowania ćwiczebnego koloru czarnego, którą otrzymywali funkcjonariusze przyjęci przed 2018 rokiem, posiada czapkę z daszkiem typu sportowego, w granatowej wersji zastąpiła ją furażerka. Każdy z funkcjonariuszy otrzymuje również jeden komplet pagonów, które prezentują służbowe stopnie w policji, posiadane przez policjanta.

Nowy, granatowy mundur ćwiczebny w Policji. Źródło: policja.pl

Mundur policyjny uzupełniają resortowe buty taktyczne, tak zwane „skoczki”. Charakteryzują się min. dużą masą własną w porównaniu do konkurencyjnych butów na rynku oraz bardzo twardą podeszwą. Trzeba powiedzieć to w prost – buty nie są najwyższych lotów! Większość funkcjonariuszy kończy już kurs podstawowy w policji z nowymi, kupionymi butami.

Policyjne buty taktyczne. Źródło: Merrell

Parciany pas główny składający się z dwóch części – pasa zewnętrznego i wewnętrznego. W szlufki spodni wkładany jest pas wewnętrzny, na którym przy pomocy rzepa mocowany jest pas zewnętrzny. Wykorzystanie takiej techniki mocowania pasa gwarantuje, że oprzyrządowanie na pasie nie będzie przesuwał się, dzięki czemu policjant ma kontrolę nad osprzętem, który zawsze znajduje się w tym samym miejscu, gotowy do wykorzystania.

Wyposażenie policjanta do służby stanowią przede wszystkim środki przymusu bezpośredniego (ŚPB):

  • broń służbowa w kaburze. Powszechnie używany przez polską policję pistolet Walther P-99, pistolety Glock, jak również relikty poprzedniej epoki – pistolet P-64 oraz nowszy model P-83,
  • dodatkowy magazynek w ładownicy,
  • gaz pieprzowy RMP o pojemności 75ml,
  • kajdanki wykonane ze stali z mechanizmem zapadkowym, posiadającym funkcję blokady zapadek,
  • pałka typu tonfa, bądź pałka teleskopowa,

Pomijając środki przymusu bezpośredniego, funkcjonariusz pełniący służbę patrolową, bądź na drodze (ruch drogowy), posiada również:

  • notatnik służbowy,
  • mobilny terminal noszony – Bluebird,
  • radiostację nasobną,
  • urządzenie do badania stanu trzeźwości (alkomat) – AlcoQuant 6020,
  • urządzenie do detekcji narkotyków i środków odurzających w ślinie – AlereTM DDS®2,

Policjanci ruchu drogowego do służby pobierają dodatkowe elementy wyposażenia, które służą min. do pomiaru prędkości pojazdu, sprawdzania i kontroli spalin, kontroli czasu pracy kierowców. Patrol funkcjonariuszy ruchu drogowego z uwagi na obsługę zdarzeń drogowych został wyposażony w aparat fotograficzny, wykorzystywany do sporządzenia dokumentacji fotograficznej. Warto nadmienić, że w ubiegłym roku policjanci drogówki zostali wyposażeni w terminale płatnicze, dzięki czemu obywatele mogą bezpośrednio po otrzymaniu zapłacić mandat karny.

Policyjny mobilny terminal płatniczy. Źródło: Śląska Policja

Dodatkowe wyposażenie policjanta do służby

Policjant raz w roku otrzymuje równoważnik pieniężny w zamian za umundurowanie – „mundurówkę”, w kwocie 2300 złotych netto. Z reguły każdy z nas wydaje część tej kwoty na dodatkowe wyposażenie do służby, bądź wymianę resortowych sortów.

Po zakończonym kursie podstawowym na młodych policjantów czeka adaptacja zawodowa do służby w Policji, realizowana w oddziałach prewencji. W trakcie adaptacji funkcjonariusze mają pierwszą styczność z dodatkowym wyposażeniem do służby, które zyskało dużą popularność w oddziałach prewencji, min. kamizelka taktyczna oraz rękawice taktyczne.

Dodatkowe wyposażenie policjanta do służby patrolowej to min:

  • kamizelka taktyczna, w której policjant może przechowywać środki przymusu bezpośredniego, notatnik, mandatownik, radiostację nasobną, mobilny terminal noszony, apteczkę, opatrunek podręczny, testery narkotykowe, rękawiczki taktyczne, bądź jednorazowe – nitrylowe,
  • apteczka podręczna, w której znajduje się min. opatrunek indywidualny, woda utleniona, bandaże, nożyczki, chusta trójkątna, plaster na szpuli,
  • rękawice taktyczne,
  • latarka taktyczna – obowiązkowa na służbie po zmroku,

WESPRZYJ NAS KAWĄ:
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to
   

Leave a Reply

Theme by Anders Norén