Policyjny blog Niebiescy997

Informacje, ciekawostki dotyczące służby w Policji

Ciekawostki

Dodatek żywieniowy w policji wystarczy na dobry posiłek!

dodatek żywieniowy w policji

Dodatek żywieniowy w policji z pewnością wystarczy na jeden, zdrowy posiłek na służbie.

Pod koniec ubiegłego roku Niebieską społeczność mundurowych obiegła niespodziewana informacja, z której jasno wynikało, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w trybie pilnym pracuje nad zmianami dotyczącymi zmiany stawki dodatku żywieniowego. Zanim to jednak nastąpiło, media ochoczo podchwyciły temat związany ze śmiesznie niską stawką równoważnika za wyżywienie, którego „zawrotna” stawka, jak co roku wzbudzała wielkie kontrowersje w naszym mundurowym środowisku. Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski poruszał ten temat również w trakcie wywiadów telewizyjnych, używając wtedy adekwatnych słów do sytuacji – „Rozmowa na ten temat jest tak żenująca, jak żenująca jest ta stawka”. Dla przypomnienia dodatek żywieniowy w policji wynosił wówczas 2 złote i 71 groszy!

Policyjny dodatek żywieniowy w nowej, większej stawce

Medialne zainteresowanie, społeczne dyskusje i wyśmiewające stawkę równoważnika komentarze na portalach społecznościowych z pewnością przyczyniły się do tego, że dodatek żywieniowy w policji został szybko zmieniony – nowa, większa stawka wynosi 12 złotych i obowiązuje od 1 stycznia b.r. Jest to duża różnica w porównaniu do dotychczasowych, niespełna 3 złotych.

MSWiA 16 grudnia przedstawiło projekt nowego rozporządzenia zmieniającego stawkę równoważnika żywieniowego. Konsultacje i prace musiały przebiegać w ekspresowym tempie i dobrej atmosferze skoro już 31 grudnia rozporządzenie zostało ogłoszone w dzienniku ustaw, a weszło w życie dzień później – 1 stycznia 2020 roku.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem wysokość równoważnika pieniężnego wynosi:
1) za zasadniczą normę wyżywienia:
a) szkolną SZ – 18 zł,
b) lotniczą LOT – 22 zł;
2) za dodatkową normę wyżywienia:
a) uzupełniającą DU – 7 zł,
b) 171% DU – 12 zł,
c) 125% DU – 9 zł,
d) 70% DU – 5 zł,
e) 50% DU – 4 zł,
f) 35% DU – 2 zł.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przypadków otrzymywania przez policjanta równoważnika pieniężnego w zamian za wyżywienie oraz wysokości tego równoważnika
dodatek żywieniowy w policji
Zdarza się również tak, że w trakcie służby nie ma czasu spokojnie zjeść, wówczas zostaje fast food na wynos.

Komu przysługuje równoważnik pieniężny w zamian za wyżywienie?

Policyjny równoważnik pieniężny w zamian za wyżywienie, potocznie określany jako dodatek żywieniowy w policji, przysługuje funkcjonariuszom pełniącym służbę na wolnym powietrzu przez minimum 4 godzinny w porze jesiennej i zimowej – od 1 listopada do 31 marca. Z pewnością nowy, większy równoważnik pieniężny ucieszy policjantów ruchu drogowego, którzy z reguły pełnią służbę na wolnym powietrzu, w trakcie wykonywania wszelakich zadań służbowych, począwszy od realizacji KMZB, poprzez obsługę zdarzeń drogowych, a skończywszy na ręcznym pomiarze prędkości. W tym momencie nasunęła mi się również kwestia niebieskich pełniących służbę na stokach w okresie zimowym, policyjne patrole narciarskie również bez trudu spełniają wymóg 4 godzin służby „pod chmurką”.

Dodatek żywieniowy w policji wystarczy na dobry posiłek!

Jak okiem sięgnąć, nasza firma usłana jest osobami, dla których narzekanie jest nieodzownym elementem policyjnego lifestyle. Nie będę zaskoczony, że podobnie jak w przypadku podwyżek, bądź innych kwestii finansowych, tak również w związku z dodatkiem żywieniowym pojawią się głosy i opinie funkcjonariuszy, dla których nowa stawka będzie niewystarczająca. Oczywiście, zawsze może być więcej, ale trzeba doceniać to co jest i się z tego cieszyć. Dwa, trzy lata temu nikt nawet nie myślał, że zapomniany, wręcz antyczny dodatek żywieniowy w policji zostanie kiedyś podniesiony, a jednak! Zdaję sobie sprawę, że w miastach wojewódzkich ceny gotowych posiłków, zestawów obiadowych mogą nieznacznie przewyższać kwotę 12 złotych, nie mniej jednak z pewnością jest to lepsza stawka niż 2 złote 71 groszy!

Zarobki w Polskiej Policji. Ile zarabia policjant?
WESPRZYJ NAS KAWĄ:
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to
   

Leave a Reply

Theme by Anders Norén