Policyjny blog Niebiescy997

Informacje, ciekawostki dotyczące służby w Policji

Rekrutacja do Policji, Szkolenia i kursy

Kurs podstawowy w Policji

Kurs podstawowy w Policji

Zajęcia realizowane w ramach kursu podstawowego w Policji. Zdjęcie: Szkoła Policji w Katowicach

Kandydat do służby w policji, który zakończył pozytywnie wszystkie etapy postępowania kwalifikacyjnego może zostać przyjęty do służby. Decydującym czynnikiem jest liczba uzyskanych punktów w procesie rekrutacji – osoba posiadająca więcej punktów od pozostałych kandydatów, zajmuje wyższe miejsce na liście rankingowej.
Kandydat przyjęty do służby zostaje zaszeregowany na stanowisku kursanta. Następnie zostaje skierowany na szkolenie zawodowe podstawowe, potocznie mówiąc – kurs podstawowy, który odbywa się w jednej ze szkół policji. Kurs podstawowy w Policji trwa 144 dni szkoleniowe.

Kryteria formalne, które musi spełniać kandydat skierowany na kurs podstawowy

Pierwszym, najważniejszym z kryteriów, które musi spełnić kandydat jest oczywiście przyjęcie do służby w Policji. W ustalonym przez kadry terminie, kandydat wstawia się do jednostki macierzystej, w której podpisuje rozkaz personalny przyjęcia do służby, otrzymuje również legitymacje służbową oraz policyjną odznakę – „blachę”. Warto na tą okoliczność ubrać elegancki garnitur, bądź żakiet.

Kolejnym kryterium, równie istotnym, a z racji swego ceremoniału bardzo podniosłym jest ślubowanie policyjne. Zanim jednak do niego dojdzie, nowo przyjęci funkcjonariusze odbywają kilkudniowe szkolenie z musztry policyjnej, wcześniej jednak zostaje im wydany mundur ćwiczebny, w którym trenują musztrę, efekty swojej pracy prezentują na uroczystym ślubowaniu.

Ostatnim kryterium jest odbycie szkolenia z zakresu ochrony danych osobowych i ochrony informacji niejawnych. Po jego zakończeniu funkcjonariusz posiada Poświadczenie Bezpieczeństwa, upoważniające do dostępu do informacji niejawnych, oznaczonych klauzulą „Poufne„. Przyszły słuchacz musi spełnić wszystkie kryteria formalne, w przeciwnym razie kurs podstawowy znajdzie się poza jego zasięgiem.

Ślubowanie policyjne nowo przyjętych funkcjonariuszy
Ślubowanie policyjne nowo przyjętych funkcjonariuszy. Zdjęcie: Małopolska Policja

Szkolenie zawodowe podstawowe. Pierwszy dzień w szkole Policji

W szkole Policji do której zostaliśmy skierowani musimy wstawić się dzień wcześniej przed oficjalnym rozpoczęciem kursu podstawowego, wówczas jesteśmy przydzielani do danej kompanii szkolnej i plutonu – włączani do grupy szkoleniowej, odbywa się również zakwaterowanie kursantów, wydanie pościeli, identyfikatorów osobistych oraz sprawdzenie niezbędnych dokumentów.

Warto już na spotkaniu organizacyjnym zebrać grupę kursantów z naszej okolicy, z którymi będziemy wspólnie dojeżdżać do szkoły, można w ten sposób zaoszczędzić na paliwie. Zazwyczaj jest tak, że osoby z danej komendy wojewódzkiej trafiają do tej samej kompanii szkolnej. Kurs podstawowy trwa 144 dni szkoleniowe (1123 godziny lekcyjne), zajęcia realizowane są w dni robocze – od poniedziałku do piątku, wyjątkiem są weekendy, w których odrabiane są zaległe zajęcia, bądź dni szkoleniowe.

Szkolenie zawodowe podstawowe rozpoczyna się uroczystą inauguracją na placu apelowym szkoły, uczestniczą w nim wszyscy kursanci, wykładowcy oraz komendant szkoły, bądź jego zastępca, który dokonuje ceremonii rozpoczęcia kursu podstawowego.

Ceremonia otwarcia kursu podstawowego. Zdjęcie: Szkoła Policji w Katowicach

Poranna zaprawa, musztra, zaliczenia i egzaminy

Wszystkie szkoły policji posiadają indywidualny harmonogram dnia szkoleniowego. Z reguły są one bardzo zbliżone do siebie i prezentują się w następujący sposób.

6:00. Pobudka.

6:056:20. Poranna toaleta. Dzień rozpoczynamy od porannej toalety, ścielimy posłanie i sprzątamy miejsce zakwaterowania, które zdarza się być często, zwłaszcza na początku kursu, sprawdzane przez dowódcę kompanii. Wszelkie uchybienia związane z czystością, bądź nieprawidłowo pościelonym łóżkiem są odpowiednio „nagradzane” przez dowódcę.

6:207:30. Poranna zaprawa. W części szkół dzień szkoleniowy rozpoczyna się od porannej zaprawy, zazwyczaj jest to bieganie zakończone krótkim stretchingiem, alternatywą może być trening musztry policyjnej, zwłaszcza dla plutonów, zdominowanych przez niepokornych słuchaczy. Popularną wśród kursantów formą aktywności fizycznej, są prace porządkowe – sprzątanie rejonów (zamiatanie liści, odśnieżanie), które z pewnością pomagają się rozbudzić. Zdarza się również znaleźć chwilę wolnego czasu przed śniadaniem, chcąc powtórzyć materiał przed ewentualnym testem, bądź egzaminem.

6:20 – 7:15. Śniadanie. Pierwszy, najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Z czego się składa? Lepiej nie wiedzieć! Żartowałem. Nie jest tak źle (przynajmniej nie wszędzie). Przykładowy zestaw śniadaniowy obejmuje następujące produkty: pszenne pieczywo (gluten free), parówki na ciepło lub szynkę, serek topiony, zupę mleczną, jajka na twardo, dżem, twaróg, jogurt na deser. Oczywiście każdemu słuchaczowi przysługuje również kubek ciepłej herbaty z rana.

7:307:45. Poranny apel. W trakcie porannego apelu czytany jest rozkaz na dany dzień szkoleniowy. Dowódcy kompanii dokonują sprawdzenia stanów osobowych oraz przeglądu mundurowego.

8:0015:45. Zajęcia dydaktyczne zgodnie z planem zajęć. Jedna godzina lekcyjna trwa 45 minut. Przerwy między kolejnymi zajęciami wynoszą od 5 do 10 minut.

12:0015:25. Obiad. Godziny wydawania obiadu na stołówce są znacznie dłuższe od godzin serwowania pozostałych posiłków. W obiadowym menu znajdziemy między innymi takie dania jak schabowy z ziemniakami, gulasz wieprzowy z kaszą, pulpety, wszelkiego rodzaju zupy i surówki. Smacznie, zdrowo, kalorycznie!

15:4521:00. Czas wolny do dyspozycji słuchacza. W czasie wolnym słuchacz, który nie ma zleconych czynności służbowych, może uczestniczyć w dodatkowych zajęciach zajęciach, konsultacjach. Większość szkół Policji posiada dobrze rozbudowane zaplecze sportowe – siłownia, boiska wszelkiego rodzaju, basen, mata do uprawiania sportów walki, także bez przeszkód można rozwijać swoją sprawność fizyczną, która z pewnością zostanie nie raz zweryfikowana na ulicy.

18:0019:00. Kolacja. Szkolna stołówka na kolacje serwuje produkty lekko strawne – chudy twaróg, szynka, dżem, ser żółty, jogurt owocowy.
Podsumowując temat posiłków serwowanych słuchaczom kursu podstawowego. Produkty są świeże, w menu nie znajdziemy rarytasów, potrawy z reguły wysoko kaloryczne, z racji tego, że kursanci mają aktywny plan dnia, w którym znajduje się kilka godzin zajęć fizycznych.

21:0021:30. Apel wieczorny. Dyżurny kompanii dokonuje sprawdzenia stanów osobowych poszczególnych plutonów, składa meldunek oficerowi dyżurnemu szkoły.

21:306:00. Cisza nocna. W jednostkach szkoleniowych Policji, cisza nocna panuje od godziny 21:30 do godziny 6:00.

Poranny apel w szkole Policji w Słupsku

Zajęcia teoretyczne i praktyczne, przygotowujące do policyjnego rzemiosła

Zgodnie z załącznikiem do decyzji nr 168 Komendanta Głównego Policji z dnia 22 maja 2019 r. dotyczącego programu szkolenia zawodowego podstawowego. Kurs podstawowy w Policji ma przygotować do realizacji zadań przedstawionych w poniższym katalogu.

W wyniku uczestnictwa w szkoleniu absolwent będzie potrafił realizować zadania w zakresie określonym treściami programowymi, tj.:
1) ustalenie okoliczności zdarzeń i zabezpieczenie ich miejsca;
2) zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscu pełnienia służby oraz podejmowanie interwencji;
3) poszukiwanie osób i przedmiotów oraz ujawnianie sprawców przestępstw w ramach wybranych czynności operacyjno-rozpoznawczych i administracyjno-porządkowych;
4) pełnienie służby w konwojach i pomieszczeniach dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia;
5) podejmowanie działań wobec uczestników ruchu drogowego;
6) wykonywanie czynności w sprawach o wykroczenia;
7) przeciwdziałanie zjawiskom kryminogennym;
8) udział w działaniach związanych z przywracaniem zbiorowo naruszonego porządku publicznego;
9) szkolenie strzeleckie. Po zakończeniu jednostki szkolnej 02 jednostki modułowej 09 na podstawie odrębnych przepisów przeprowadza się egzamin strzelecki z zakresu obsługi i użycia broni palnej, budowy, zasad działania oraz warunków bezpieczeństwa posługiwania się bronią palną (pkt. 1.6. decyzji).
10) taktyka i techniki interwencji.

Decyzja nr 168 Komendanta Głównego Policji z dnia 22 maja 2019 r. dotycząca programu szkolenia zawodowego podstawowego

Kurs podstawowy w Policji. Egzamin końcowy

W ostatnim dniu szkolenia podstawowego przeprowadzany jest egzamin końcowy w formie pisemnej – pytania zamknięte, którego zaliczenie upoważnia do otrzymania świadectwa z wpisanym ogólnym wynikiem nauki oraz oceną z egzaminu końcowego. Kursant tym samym otrzymuje dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania zadań służbowych na poziomie podstawowym, na stanowisku policjanta w służbie prewencyjnej w komórkach organizacyjnych patrolowo-interwencyjnych i oddziałów prewencji Policji.

WESPRZYJ NAS KAWĄ:
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to
   

5 Comments

  1. Pobudka o 06:00… Chciałbym 😉 Cudowne pół roku w SP Słupsk

  2. Piotrek

    A jak wygląd kwestia zakwaterowania i częstotliwości przyjazdów do domu?
    Czy kursant przez cały kurs nocuje w jednostce?
    Czy weekendy są wolne, czy odbywają się jakieś zajęcia dodatkowe?
    Czy możliwe jest nocowanie w domu w środku tygodnia? np. jak ktoś ma małe dzieci i nie chce zostawiać żony samej ze wszystkimi obowiązkami na 6 miesięcy?

  3. Daniel

    Jak wyglądają zaliczenia i egzaminy. Czy ciężko zdać i czy ktoś odpada (wylatuje) po ich nie zaliczeniu?

    • Kacper

      Po złożeniu papierów w kadrach dzwoni do ciebie pani z komendy wojweódzkiej, dostajesz terminy na two i tsf, TWO nie da się nie zaliczyć, możesz mieć max 40punktów a najmniej 0, z TSF masz tak samo możesz mieć minimalnie 1.41, jak będziesz miał powyżej to wtedy ci odejmują punkty. Dopiero na etapie multiselect, czyli rozmowy z psychologiem możesz nie zdać. A punkty które uzyskujesz przez TSF i TWO przenoszą się na listę rankingową, więc czym więcej punktów tym lepiej dla ciebie.

  4. Alan

    Ktoś może mi powiedzieć coś o przepustkach? Są tylko w weekendy? Słyszałem również o urlopie 5 dniowym na czas trwania szkółki

Leave a Reply

Theme by Anders Norén