Policyjny blog Niebiescy997

Informacje, ciekawostki dotyczące służby w Policji

Rekrutacja do Policji

Test sprawnościowy do Policji

Test sprawnościowy do Policji

Test sprawności fizycznej to kolejny z etapów postępowania kwalifikacyjnego do służby w Policji. Odbywa się w tym samym dniu wraz z testem wiedzy ogólnej, w szkole Policji, do której zostaliśmy skierowani na testy.
Chcąc przystąpić do testu sprawności fizycznej musimy posiadać aktualne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń fizycznych. Zaświadczenie wydaje lekarz rodzinny – ważne jest przez 14 dni. W związku z tym, kandydat w dniu przeprowadzania testu nie może być na zwolnieniu lekarskim – L4.

Test sprawnościowy do Policji ma na celu sprawdzenie i ocenę sprawności fizycznej – siłę, zwinność oraz wytrzymałość kandydatów, których zadaniem jest pokonanie toru przeszkód w czasie nie przekraczającym 1 minuty 41 sekund. Uzyskany czas pokonania toru przeszkód jest przeliczany na punkty, maksymalnie można zdobyć 60 punktów (czas poniżej 1 min 7 sekund). Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają do pokonania jednakowy tor przeszkód, normy czasowe również są takie same.

Test sprawnościowy – tor przeszkód

Test sprawnościowy do Policji odbywa się na sali gimnastycznej. Kandydatów obowiązuje strój i obuwie sportowe – w przeciwnym razie nie zostaniecie dopuszczeni do zaliczenia testu. Instruktorzy zwracają uwagę na biżuterię i przedmioty o ostrych krawędziach (BHP), należy je zdjąć przed przystąpieniem do ćwiczeń.

Instruktor prowadzący test przeprowadza rozgrzewkę dla kandydatów, informuje o zasadach przeprowadzania testu, omawia ćwiczenia i ich poprawne zaliczenie, następnie jeden z kursantów kursu podstawowego pokonuje tor przeszkód dla przykładu.

Ćwiczenia wykonywane na torze przeszkód do Policji

W punkcie 7 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 17 grudnia 2013 r., które zmienia rozporządzenie w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji. Wymieniono i omówiono w kolejności wykonywania ćwiczenia, z których składa się tor przeszkód do Policji:

1) okrążanie stojaków – w pozycji leżenie przodem na materacu,
z ramionami ułożonymi wzdłuż tułowia, na komendę „gotów” kandydat do służby nieruchomieje. Na komendę „start” włączany jest stoper, a kandydat do służby rozpoczyna bieg w kierunku pierwszego stojaka i okrąża go, zaczynając z prawej strony, następnie biegnie do drugiego stojaka i okrąża go z lewej strony;

2) przewroty na materacu – po okrążeniu drugiego stojaka kandydat do służby wykonuje przewroty gimnastyczne lub przewroty przez bark na ułożonych wzdłuż 3 materacach (przewroty wykonuje się w płaszczyźnie strzałkowej): pierwszy w przód. Przewroty wykonuje się z przysiadu podpartego lub z postawy wyższej;

3) przeniesienie manekina – po dobiegnięciu do materaca kandydat do służby chwyta położonego na nim manekina o masie 28 kilogramów i przenosi go w dowolny sposób, omijając stojak ustawiony w odległości 5 metrów od materaca, a następnie wraca i kładzie manekina na ten sam materac;

4) pokonanie górą płotków lekkoatletycznych – po dobiegnięciu do ustawionych w rzędzie czterech płotków lekkoatletycznych o wysokości 76 centymetrów kandydat do służby pokonuje te płotki dowolną techniką nad ich górną krawędzią;

5) rzuty piłkami lekarskimi – po dobiegnięciu do wyznaczonej linii kandydat do służby wykonuje 5 rzutów piłkami lekarskimi o masie 3 kilogramów (ułożonymi w szeregu przed linią rzutu) oburącz zza głowy w przód na odległość powyżej 5 metrów (piłka musi przekroczyć linię wyznaczającą odległość 5 metrów). Dotknięcie, przekroczenie linii w trakcie i po wykonaniu rzutu lub nieosiągnięcie wymaganej odległości skutkuje niezaliczeniem rzutu, przy czym kandydat do służby może dodatkową piłką poprawić jeden niezaliczony rzut;

6) przenoszenie piłki lekarskiej – piłka leży na materacu przy drabinkach; kandydat do służby z pozycji leżenie tyłem na materacu, z nogami ugiętymi w stawach kolanowych pod dowolnym kątem i stopami zaczepionymi pod dowolnym szczeblem drabinki, trzymając w dłoniach piłkę lekarską o masie 2 kilogramów (piłka dotyka materaca za głową), wykonuje 10 przeniesień piłki lekarskiej w taki sposób, żeby piłką dotknąć materaca, a następnie dowolnego szczebla drabinki;

7) pokonanie górą skrzyń gimnastycznych – kandydat do służby pokonuje dowolną techniką każdą z czterech pięcioczęściowych skrzyń gimnastycznych ponad ich górną płaszczyzną;

8) bieg wahadłowy – kandydat do służby przebiega 10 razy dystans 5 metrów pomiędzy stojakami, ze zmianą kierunku biegu, przy czym przy każdym nawrocie dłonie nie mogą dotknąć podłoża, a obie stopy muszą dotknąć podłoża za liniami wyznaczającymi dystans. Przekroczenie linii po dziesiątym poprawnym pokonaniu dystansu kończy test sprawności fizycznej – następuje wyłączenie stopera.

Schemat testu sprawności fizycznej – tor przeszkód

Tor przeszkód do Policji - schemat ułożenia, test sprawności fizycznej do Policji.
Schemat prawidłowego ułożenia przeszkód na torze

Po zakończeniu ostatniego ćwiczenia znajdującego się na torze przeszkód, prowadzący podaje czas oraz uzyskany wynik punktowy.
W przypadku, gdy nie uda się zaliczyć toru – zabraknie czasu lub źle wykonamy dane ćwiczenie, będziemy mieć w tym samym dniu jeszcze możliwość jednego podejścia do testu sprawności fizycznej – poprawka. Kolejna nieudana próba zaliczenia toru skutkuje negatywnym wynikiem z testu sprawności fizycznej. W przypadku braku pozytywnej oceny z testu sprawności fizycznej, postępowanie kwalifikacyjne również dobiega końca. Po upływie 6 miesięcy od testu sprawności fizycznej, ponownie można przystąpić do procedury doboru do służby w Policji.

Tabela punktacji uzyskanego czasu w teście sprawności fizycznej

Tabela punktacji uzyskanego czasu w torze przeszkód do Policji

Test sprawnościowy do Policji – filmowa prezentacja toru przeszkód

Test sprawności fizycznej do Policji
WESPRZYJ NAS KAWĄ:
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to
   

5 Comments

 1. O. S.

  Czy jeżeli przeszłam tor poprawnie technicznie, ale zabrakło mi 5 sekund i instruktor nie wyraził zgody abym ponownie przeszła tor to czy mogę się jakoś odwołać?

  • Cnag

   Chyba sobie żartujesz?:D Nie zmieściłaś się w czasie to nie zmieściłaś się w czasie. Nie zaliczyłaś.

   • Bibi

    Czy jeśli nie podjęłam drugiej próby na teście sprawnościowym z wynikiem, to normalnie mogę ponownie rekrutować?

 2. Ankh

  Takiego zaświadczenia nie wydaje lekarz rodzinny! Proszę nie wprowadzaj ludzi w błąd, lekarz rodzinny nie ma takich uprawnień o czym zostałem poinformowany, niestety policja wprowadza w błąd ponieważ nie chce wydać skierowania do medycyny pracy i niestety trzeba iść prywatnie na własny koszt.

  • Oponka

   Oczywiście, że lekarz rodzinny wystawi owe zaświadczenie. Teraz to ty wprowadzasz ludzi w błąd. Starałam sie do celno- skarbowej i mój lekarz rodzinny owe zaświadczenie mi wydał. Wszystko zależy jakiego masz lekarza rodzinnego. Jeden wypisze, drugi stwierdzi, że to nie należy do jego kompetencji.

Leave a Reply

Theme by Anders Norén