Test sprawności fizycznej to kolejny z etapów postępowania kwalifikacyjnego do służby w Policji. Odbywa się w tym samym dniu wraz z testem wiedzy ogólnej, w szkole Policji, do której zostaliśmy skierowani na testy.
Chcąc przystąpić do testu sprawności fizycznej musimy posiadać aktualne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń fizycznych. Zaświadczenie wydaje lekarz rodzinny – ważne jest przez 14 dni. W związku z tym, kandydat w dniu przeprowadzania testu nie może być na zwolnieniu lekarskim – L4.
Test sprawnościowy do Policji ma na celu sprawdzenie i ocenę sprawności fizycznej – siłę, zwinność oraz wytrzymałość kandydatów, których zadaniem jest pokonanie toru przeszkód w czasie nie przekraczającym 1 minuty 41 sekund. Uzyskany czas pokonania toru przeszkód jest przeliczany na punkty, maksymalnie można zdobyć 60 punktów (czas poniżej 1 min 7 sekund). Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają do pokonania jednakowy tor przeszkód, normy czasowe również są takie same.
Test sprawnościowy – tor przeszkód
Test sprawnościowy do Policji odbywa się na sali gimnastycznej. Kandydatów obowiązuje strój i obuwie sportowe – w przeciwnym razie nie zostaniecie dopuszczeni do zaliczenia testu. Instruktorzy zwracają uwagę na biżuterię i przedmioty o ostrych krawędziach (BHP), należy je zdjąć przed przystąpieniem do ćwiczeń.
Instruktor prowadzący test przeprowadza rozgrzewkę dla kandydatów, informuje o zasadach przeprowadzania testu, omawia ćwiczenia i ich poprawne zaliczenie, następnie jeden z kursantów kursu podstawowego pokonuje tor przeszkód dla przykładu.
Ćwiczenia wykonywane na torze przeszkód do Policji
W punkcie 7 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 17 grudnia 2013 r., które zmienia rozporządzenie w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji. Wymieniono i omówiono w kolejności wykonywania ćwiczenia, z których składa się tor przeszkód do Policji:
1) okrążanie stojaków – w pozycji leżenie przodem na materacu,
z ramionami ułożonymi wzdłuż tułowia, na komendę „gotów” kandydat do służby nieruchomieje. Na komendę „start” włączany jest stoper, a kandydat do służby rozpoczyna bieg w kierunku pierwszego stojaka i okrąża go, zaczynając z prawej strony, następnie biegnie do drugiego stojaka i okrąża go z lewej strony;
2) przewroty na materacu – po okrążeniu drugiego stojaka kandydat do służby wykonuje przewroty gimnastyczne lub przewroty przez bark na ułożonych wzdłuż 3 materacach (przewroty wykonuje się w płaszczyźnie strzałkowej): pierwszy w przód. Przewroty wykonuje się z przysiadu podpartego lub z postawy wyższej;
3) przeniesienie manekina – po dobiegnięciu do materaca kandydat do służby chwyta położonego na nim manekina o masie 28 kilogramów i przenosi go w dowolny sposób, omijając stojak ustawiony w odległości 5 metrów od materaca, a następnie wraca i kładzie manekina na ten sam materac;
4) pokonanie górą płotków lekkoatletycznych – po dobiegnięciu do ustawionych w rzędzie czterech płotków lekkoatletycznych o wysokości 76 centymetrów kandydat do służby pokonuje te płotki dowolną techniką nad ich górną krawędzią;
5) rzuty piłkami lekarskimi – po dobiegnięciu do wyznaczonej linii kandydat do służby wykonuje 5 rzutów piłkami lekarskimi o masie 3 kilogramów (ułożonymi w szeregu przed linią rzutu) oburącz zza głowy w przód na odległość powyżej 5 metrów (piłka musi przekroczyć linię wyznaczającą odległość 5 metrów). Dotknięcie, przekroczenie linii w trakcie i po wykonaniu rzutu lub nieosiągnięcie wymaganej odległości skutkuje niezaliczeniem rzutu, przy czym kandydat do służby może dodatkową piłką poprawić jeden niezaliczony rzut;
6) przenoszenie piłki lekarskiej – piłka leży na materacu przy drabinkach; kandydat do służby z pozycji leżenie tyłem na materacu, z nogami ugiętymi w stawach kolanowych pod dowolnym kątem i stopami zaczepionymi pod dowolnym szczeblem drabinki, trzymając w dłoniach piłkę lekarską o masie 2 kilogramów (piłka dotyka materaca za głową), wykonuje 10 przeniesień piłki lekarskiej w taki sposób, żeby piłką dotknąć materaca, a następnie dowolnego szczebla drabinki;
7) pokonanie górą skrzyń gimnastycznych – kandydat do służby pokonuje dowolną techniką każdą z czterech pięcioczęściowych skrzyń gimnastycznych ponad ich górną płaszczyzną;
8) bieg wahadłowy – kandydat do służby przebiega 10 razy dystans 5 metrów pomiędzy stojakami, ze zmianą kierunku biegu, przy czym przy każdym nawrocie dłonie nie mogą dotknąć podłoża, a obie stopy muszą dotknąć podłoża za liniami wyznaczającymi dystans. Przekroczenie linii po dziesiątym poprawnym pokonaniu dystansu kończy test sprawności fizycznej – następuje wyłączenie stopera.
Schemat testu sprawności fizycznej – tor przeszkód

Po zakończeniu ostatniego ćwiczenia znajdującego się na torze przeszkód, prowadzący podaje czas oraz uzyskany wynik punktowy.
W przypadku, gdy nie uda się zaliczyć toru – zabraknie czasu lub źle wykonamy dane ćwiczenie, będziemy mieć w tym samym dniu jeszcze możliwość jednego podejścia do testu sprawności fizycznej – poprawka. Kolejna nieudana próba zaliczenia toru skutkuje negatywnym wynikiem z testu sprawności fizycznej. W przypadku braku pozytywnej oceny z testu sprawności fizycznej, postępowanie kwalifikacyjne również dobiega końca. Po upływie 6 miesięcy od testu sprawności fizycznej, ponownie można przystąpić do procedury doboru do służby w Policji.
Tabela punktacji uzyskanego czasu w teście sprawności fizycznej

O. S.
Czy jeżeli przeszłam tor poprawnie technicznie, ale zabrakło mi 5 sekund i instruktor nie wyraził zgody abym ponownie przeszła tor to czy mogę się jakoś odwołać?
Cnag
Chyba sobie żartujesz?:D Nie zmieściłaś się w czasie to nie zmieściłaś się w czasie. Nie zaliczyłaś.
Bibi
Czy jeśli nie podjęłam drugiej próby na teście sprawnościowym z wynikiem, to normalnie mogę ponownie rekrutować?
Ankh
Takiego zaświadczenia nie wydaje lekarz rodzinny! Proszę nie wprowadzaj ludzi w błąd, lekarz rodzinny nie ma takich uprawnień o czym zostałem poinformowany, niestety policja wprowadza w błąd ponieważ nie chce wydać skierowania do medycyny pracy i niestety trzeba iść prywatnie na własny koszt.
Oponka
Oczywiście, że lekarz rodzinny wystawi owe zaświadczenie. Teraz to ty wprowadzasz ludzi w błąd. Starałam sie do celno- skarbowej i mój lekarz rodzinny owe zaświadczenie mi wydał. Wszystko zależy jakiego masz lekarza rodzinnego. Jeden wypisze, drugi stwierdzi, że to nie należy do jego kompetencji.
Regulgul
Owszem. Nawet po oblaniu multiselect możesz. Tylko musisz dowiedzieć się ile czasu musi minąć