Policyjny blog Niebiescy997

Informacje, ciekawostki dotyczące służby w Policji

Rekrutacja do Policji

Rozmowa kwalifikacyjna do Policji

Rozmowa kwalifikacyjna do Policji

Przedostatnim etapem postępowania kwalifikacyjnego do służby w Policji jest rozmowa kwalifikacyjna. Z mojego punktu widzenia to najłatwiejszy do zaliczenia etap rekrutacji. Przypomina rozmowę o pracę, w korporacji posiadającej profesjonalny zespół rekrutacyjny.

Na rozmowę kwalifikacyjną warto ubrać się elegancko – garnitur w przypadku mężczyzn nie zaszkodzi, wręcz przeciwnie, zawyży naszą ocenę (autoprezentacja kandydata) – „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Rozmowa kwalifikacyjna do Policji odbywa się zazwyczaj w komórce do spraw doboru kandydatów do służby.

Elegancki ubiór
Elegancki ubiór oraz schludny wygląd to dodatkowy plus na rozmowie kwalifikacyjnej

Pytania mogące pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej do służby w Policji

Rozmowa kwalifikacyjna zaczyna się od krótkiego przedstawienia się kandydata. Komisja poprosi Was, byście powiedzieli kilka słów o sobie – skąd jesteśmy, czym się obecnie zajmujemy, jakie mamy hobby, co nas motywuje do służby w Policji.

Następnie członkowie komisji będą zadawać przeróżne pytania na temat Policji, przykładowo dotyczące:

  • znajomości stopni policyjnych,
  • charakterystyki rodzajów służb (kryminalna, śledcza, prewencyjna, spraw wewnętrznych, kontrterrorystyczna oraz wspomagająca),
  • Ustawy o Policji, krótka charakterystyka o czym mówi Ustawa, kiedy została wydana,
  • rzadziej pojawiają się pytania dotyczące znajomości personaliów (imię, nazwisko, stopień – w przypadku funkcjonariuszy) komendanta wojewódzkiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji,
  • postępowania funkcjonariusza w trudnych sytuacjach – interwencjach, przydarzających się w służbie „na ulicy”. Pytania tego typu nie mają na celu sprawdzenia znajomości procedur postępowania,

Na podstawie odpowiedzi, komisja ocenia cechy i kompetencje wymagane w służbie.

Obszary podlegające ocenie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna obejmuje następujące obszary, podlegające ocenie:

  • umiejętność skutecznego komunikowania się z innymi osobami,
  • motywacja do podjęcia służby w Policji,
  • społeczna postawa wobec ludzi,
  • umiejętność autoprezentacji,

Kandydat chcąc zaliczyć etap rozmowy kwalifikacyjnej musi uzyskać minimum 36 punktów na 60 możliwych do zdobycia. Każdy z członków zespołu wystawia indywidualnie ocenę, za udzielone przez nas odpowiedzi.

Jak wspomniałem we wstępie, rozmowa kwalifikacyjna do Policji jest najłatwiejszym etapem rekrutacji. Nie znam przypadku osoby, która miała by problemy z zaliczeniem wymienionego etapu postępowania kwalifikacyjnego.

WESPRZYJ NAS KAWĄ:
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to
   

Leave a Reply

Theme by Anders Norén