Przedostatnim etapem postępowania kwalifikacyjnego do służby w Policji jest rozmowa kwalifikacyjna. Z mojego punktu widzenia to najłatwiejszy do zaliczenia etap rekrutacji. Przypomina rozmowę o pracę, w korporacji posiadającej profesjonalny zespół rekrutacyjny.
Na rozmowę kwalifikacyjną warto ubrać się elegancko – garnitur w przypadku mężczyzn nie zaszkodzi, wręcz przeciwnie, zawyży naszą ocenę (autoprezentacja kandydata) – „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Rozmowa kwalifikacyjna do Policji odbywa się zazwyczaj w komórce do spraw doboru kandydatów do służby.
Pytania mogące pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej do służby w Policji
Rozmowa kwalifikacyjna zaczyna się od krótkiego przedstawienia się kandydata. Komisja poprosi Was, byście powiedzieli kilka słów o sobie – skąd jesteśmy, czym się obecnie zajmujemy, jakie mamy hobby, co nas motywuje do służby w Policji.
Następnie członkowie komisji będą zadawać przeróżne pytania na temat Policji, przykładowo dotyczące:
- znajomości stopni policyjnych,
- charakterystyki rodzajów służb (kryminalna, śledcza, prewencyjna, spraw wewnętrznych, kontrterrorystyczna oraz wspomagająca),
- Ustawy o Policji, krótka charakterystyka o czym mówi Ustawa, kiedy została wydana,
- rzadziej pojawiają się pytania dotyczące znajomości personaliów (imię, nazwisko, stopień – w przypadku funkcjonariuszy) komendanta wojewódzkiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji,
- postępowania funkcjonariusza w trudnych sytuacjach – interwencjach, przydarzających się w służbie „na ulicy”. Pytania tego typu nie mają na celu sprawdzenia znajomości procedur postępowania,
Na podstawie odpowiedzi, komisja ocenia cechy i kompetencje wymagane w służbie.
Obszary podlegające ocenie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej
Rozmowa kwalifikacyjna obejmuje następujące obszary, podlegające ocenie:
- umiejętność skutecznego komunikowania się z innymi osobami,
- motywacja do podjęcia służby w Policji,
- społeczna postawa wobec ludzi,
- umiejętność autoprezentacji,
Kandydat chcąc zaliczyć etap rozmowy kwalifikacyjnej musi uzyskać minimum 36 punktów na 60 możliwych do zdobycia. Każdy z członków zespołu wystawia indywidualnie ocenę, za udzielone przez nas odpowiedzi.
Jak wspomniałem we wstępie, rozmowa kwalifikacyjna do Policji jest najłatwiejszym etapem rekrutacji. Nie znam przypadku osoby, która miała by problemy z zaliczeniem wymienionego etapu postępowania kwalifikacyjnego.
Leave a Reply