Policyjny blog Niebiescy997

Informacje, ciekawostki dotyczące służby w Policji

Ciekawostki, Recenzje książek

Jerzy Dziewulski o kulisach III RP

Jerzy Dziewulski o kulisach III RP

Jerzy Dziewulski o kulisach III RP to kolejna z serii książek, w których Krzysztof Pyzia rozmawia z byłym milicjantem, antyterrorystą, politykiem o wydarzeniach mających miejsce tuż po transformacji ustrojowej zapoczątkowanej w roku 1989. W poprzednich dwóch książkach Panowie rozmawiali o polskiej policji oraz terroryzmie w naszym kraju. Osobiście nie przeczytałem dwóch pierwszych pozycji, niestety zacząłem od końca. Po przeczytaniu tego tytułu z pewnością nadrobię zaległości – książki są już zamówione i jadą do mnie!

Spektakularna akcja „Most”

Książkę pt. „Jerzy Dziewulski o kulisach III RP” rozpoczyna opowieść o zapoczątkowanej w 1990 roku akcji „Most”, której Jerzy Dziewulski był dowódcą i koordynatorem z ramienia polskiej policji. Zaangażowanie ogromnych, jak na tamte czasy, sił i środków miało zagwarantować powodzenie akcji, której celem był przerzut tysięcy obywateli pochodzenia żydowskiego z Rosji radzieckiej przez Warszawę wprost do Izraela. Istotny dla zrozumienia udziału Dziewulskiego w tej operacji będzie wątek związany z ochroną samolotów pasażerskich polskich linii lotniczych w okresie PRL, kiedy do rzadkości nie należały uprowadzenia rejsowych samolotów.

Tajni współpracownicy na usługach Służby Bezpieczeństwa

W dalszej części tejże szokującej opowieści, pełnej niepublikowanych dotąd informacji, przenosimy się do czasów bezpieki. Dla wielu z nas – młodszych czytelników jest to odległy okres historii, której z racji wieku nie mogliśmy przeżyć na własnej skórze. Służba bezpieczeństwa tzw. „esbecja” i jej metody pracy to kolejny interesujący wątek, który został wzbogacony wyczerpującym opisem procesu pozyskiwania oraz współpracy agentów, nazywanych tajnymi współpracownikami – „TW”. Dziewulski w tym rozdziale nie zostawia suchej nitki na duchownych, będących liczną grupą tajnych współpracowników.

Teczka Personalna Tajnego Współpracownika
Teczka Personalna Tajnego Współpracownika
Źródło: IPN

Afery polityczne III RP

W książce nie mogło również zabraknąć wzmianki na temat afer politycznych w III RP. Najgłośniejsze z nich, które wstrząsnęły opinią publiczną, zostały omówione przez Dziewulskiego. To między innymi afera z 1992 roku z udziałem Anastazji P. – fałszywej hrabiny, która wywołała największy obyczajowy skandal w III RP. W książce „Jerzy Dziewulski o kulisach III RP” autorzy pochylili się nad problematyką związaną z słynną aferą „nocy teczek”, w której główne skrzypce grał nie kto inny, jak Antoni Macierewicz!

Jerzy Dziewulski w jednym z rozdziałów nawiązuje do wydarzeń mających miejsce u schyłku 1995 roku. W roli głównej pojawia się ówczesny premier Józef Oleksy, przeciwko któremu szef MSW Andrzej Milczewski skierował z mównicy sejmu poważne oskarżenia dotyczące szpiegostwa na rzecz Rosji. W wątku dotyczącym Oleksego pojawiają się również oficerowie Urzędu Ochrony Państwa oraz wykorzystywane przez nich „gry operacyjne”.

Józef Oleksy w sejmie, 1996 rok
Józef Oleksy w sejmie, 1996 rok
Ochrona osobista Aleksandra Kwaśniewskiego

Niemalże połowa książki traktuje o kulisach ochrony Aleksandra Kwaśniewskiego, którego wówczas „osobistym” ochroniarzem w trakcie kampanii prezydenckiej był Jerzy Dziewulski. W późniejszym czasie został szefem ochrony prezydenta, a następnie konsultantem z dziedziny ochrony. Nie da się nie zauważyć, że Dziewulski w bardzo ciepłych słowach wspomina lata służby, pracy na rzecz najważniejszej głowy w III RP.

Warto również przeczytać: Antyterroryści. Polskie Elitarne Siły Specjalne w akcji

 

WESPRZYJ NAS KAWĄ:
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to
   

Leave a Reply

Theme by Anders Norén