Policyjny blog Niebiescy997

Informacje, ciekawostki dotyczące służby w Policji

Ciekawostki

Zarobki w policji w 2022 roku

podwyżki w policji

podwyżki w policji w 2022 roku

W ubiegłym miesiącu zarobki w policji stały się tematem rozchwytywanym zarówno przez media tradycyjne, a przede wszystkim internetowe. Wszystko za sprawą oddolnej inicjatywy szeregowych policjantów, którzy niezadowoleni z braku realizacji postulatów przyjętych w ramach protestu z 2018 roku, min. planowanej podwyżki uposażeń na 2021 rok, założyli grupę dyskusyjną na portalu Facebook, zrzeszającą wszystkie frakcje mundurowe podległe MSWiA. Grupa rozrastała się w zawrotnym tempie, zyskując setki nowych członków z godziny na godzinę, tym samym osiągając niebagatelną liczbę ponad 30 tysięcy „facebookowych mundurowych”, jak byliśmy określani przez Zarząd Główny NSZZ Policjantów.

Wielki Protest Mundurowych 2021

Facebookowa, mundurowa społeczność przyjęła nazwę „Wielki Protest Mundurowych 2021”, w skrócie WPM 2021 lub #WPM2021. Niespełna kilka dni od założenia grupy, pojawiły się pierwsze postulaty, na czele których wymieniano przede wszystkim nadal nieadekwatne zarobki w policji, względem ponoszonego na co dzień ryzyka w służbie. Ponadto poruszano również temat prac nad nowelizacją art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym, w dalszym ciągu niezakończonych. Duży stres towarzyszący oddolnej inicjatywnie doprowadził do spadku odporności wśród mundurowych, zwłaszcza policjantów. Przerodziło się to na wzrost zakażeń, nieznanym jak dotąd wirusem #SarsDog2. W niektórych województwach absencja chorobowa wynosiła w granicach 20-25% stanu etatowego, min. w Małopolsce[1].

Wielki Protest Mundurowych 2021

Podwyżki w policji w 2022 roku

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych widząc panujące niezadowolenie wśród rzeszy „facebookowych mundurowych” usiadła do stołu negocjacyjnego z przedstawicielami MSWiA. Rozmowy odbywające się na kilku spotkaniach, zakończyły się podpisanym w dniu 24 września porozumieniem. W paragrafie pierwszym porozumienia znalazł się zapis dotyczący wzrostu uposażeń funkcjonariuszy służb podległych MSWiA od 1 stycznia 2022 roku. Zgodnie z treścią dokumentu uposażenia mają wzrosnąć średnio o 677 złotych brutto na etat, co daje 500 złotych „na rękę” (netto), wliczając w to nagrodę roczną. W treści porozumienia znajduje się również informacja dotycząca podwyższenia grupy zaszeregowania na stanowiskach służbowych funkcjonariuszy z grupy 2 do 3, z 3 do 4 oraz 4 do 5 od dnia 1 stycznia 2022 roku. W chwili obecnej mają trwać prace nad ustaleniem szczegółów dotyczących rozporządzeń wprowadzających zmiany w grupach zaszeregowania funkcjonariuszy podległych MSWiA. Dla tego też nie można jednoznacznie stwierdzić, czy podniesienie grupy zaszeregowania od 1 stycznia 2022 roku przełoży się na dodatkowy wzrost uposażenia, niewliczony w zapowiedzianej podwyżce. Wynegocjowane podwyżki uposażeń w policji, nie zostały miło przyjęte przez spore gro funkcjonariuszy. Zważywszy na to, iż warunki porozumienia z 2018 roku, dotyczące min. podwyżki uposażenia w 2021 roku, nie doczekały się realizacji.

Przeciętne uposażenie policjantów w 2022 roku

Mając na uwadze treść porozumienia z 24 września bieżącego roku, w którym zapowiedziano podwyżki w policji w 2022 roku, w kwocie 500 złotych netto, można wstępnie przedstawić przypuszczalne zarobki na poszczególnych grupach zaszeregowania.

Tabela przybliżonych zarobków policjantów na poszczególnych stanowiskach służbowych w 2022 roku
Stanowisko służbowe Grupa zaszeregowania Uposażenie netto
 Kierownik referatu  5 5541
 Detektyw, asystent  5 4890
 Dzielnicowy, kontroler ruchu drogowego
 4 4626
 Referent  3 4361
 Policjant  2 4090
 Kursant po ukończeniu 26 roku życia  1 3121
 Kursant przed ukończeniem 26 roku życia  1 3241

Do uposażenia nie wlicza się trzynastej pensji i mundurówki oraz pozostałych dodatków, takich jak równoważnik za brak mieszkania, czy zwrot kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby. Więcej informacji na ten dodatków w policji znajdziesz we wcześniejszym wpisie – https://niebiescy997.pl/zarobki-w-policji-ile-zarabia-policjant/

Zarobki w policji na tle średniej krajowej

Zarobki w policji na tle średniej krajowej Średnia krajowa w sektorze przedsiębiorstw według najnowszych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła w sierpniu 5843, 75 złotych brutto. Jest to wzrost 9,5% w stosunku do sierpnia ubiegłego roku. Pracownik „na rękę” otrzymuje 4209 złotych na podstawie umowy o pracę. Biorąc pod uwagę przyszłoroczne podwyżki w policji, jak również nieustannie rosnącą średnią krajową, można przypuszczać, że przeciętne zarobki w policji zrównają się, że średnią krajową.

Średnia krajowa w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2021 roku

[1] Źródło: Kraków. Masowe zwolnienia lekarskie wśród policjantów. Protest przynosi efekty. Funkcjonariusze dostaną podwyżki

WESPRZYJ NAS KAWĄ:
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to
   

3 Comments

  1. Darek

    W końcu zarobki za tak ciężką służbę zaczynają być w miarę godne, przynajmniej jeżeli patrzymy na małe miejscowości.

    • Jaro

      Tak się tylko wydaje. Inflacja (realna, nie oficjalna) praktycznie zeruje tę godność i wychodzimy na to samo.

  2. Piotrek

    Jak jest zaszeregowana osoba będąca na adaptacji zawodowej ? Kursant? czy policjant?

Leave a Reply

Theme by Anders Norén