Pod koniec sierpnia media w całej Polsce obiegło nagranie z wnętrza wozu bojowego straży pożarnej. Funkcjonariusze z wykorzystaniem świetlnych i dźwiękowych sygnałów uprzywilejowania, pędzili dolnośląskim odcinkiem autostrady A4, wezwani do wypadku drogowego z udziałem dwóch samochodów ciężarowych. Kierowcy stojący w korku utworzyli korytarz ratunkowy, w mowie potocznej określany również jako korytarz życia. Wszystko było w jak najlepszym porządku, aż do momentu, gdy część kierowców postanowiła wykorzystać korytarz ratunkowy do zawrócenia i jazdy pod prąd, wprost pod nadjeżdżające służby ratunkowe. Dołącz do akcji #ratujeNieblokuje, więcej szczegółów na samym dole artykułu!
Co to jest korytarz życia?
Korytarz ratunkowy, korytarz życia – metoda stworzenia wolnego przejazdu dla pojazdów służb ratowniczych, poprzez przesunięcie się stojących w korku pojazdów w kierunku najbliższych krawędzi drogi wielojezdniowej. Tworzenie korytarza ratunkowego jest prawnie uregulowane w Austrii, Niemczech, Czechach, Słowenii i Szwajcarii. Istnieją inicjatywy propagujące stosowanie się do zasad tej metody również w Polsce. Z korytarza ratunkowego mogą korzystać pojazdy ratownicze policji, straży pożarnej, karetki pogotowia oraz służby autostradowe, włącznie z lawetami.
Wikipedia
Jak prawidłowo wykonać korytarz ratunkowy?
W sytuacji znacznego spowolnienia ruchu na drodze wielojezdniowej, na przykład w wyniku wypadku, stojące w korku (lub poruszające się wolno) pojazdy powinny zjechać do lewej (dla lewego pasa ruchu) lub prawej (dla prawego pasa ruchu) skrajni jezdni. W przypadku, gdy pasów ruchu jest więcej, według niemieckich przepisów korytarz ratunkowy tworzony jest dla dwóch skrajnych lewych pasów ruchu.
WIKIPEDIA
Korytarz życia znacząco skraca czas dojazdu służb ratunkowych
Korytarz życia powinien być tworzony intuicyjnie przez pojazdy, których kierowcy jako pierwsi dostrzegają zdarzenie drogowe. Zwłoka spowodowana opóźnieniem dojazdu służb ratunkowych może zaważyć na życiu i zdrowiu poszkodowanych osób.
Według szacunków korytarz ratunkowy pozwala służbą zaoszczędzić od 6 do 8 minut. Zyskany w ten sposób czas podnosi prawdopodobieństwo uratowania życia, bądź zmniejszenia uszczerbku na zdrowiu wśród poszkodowanych osób. Austriacka odpowiedniczka naszej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – Autobahnen und Schnellstraßen Finanzierungs Aktiengesellschaft, wykonała badania, z których wynika, że korytarz życia pozwala zwiększyć szanse na przeżycie ofiar nawet o 40 procent!
Korytarz ratunkowy. Regulacje prawne
W Polskim prawie nie występują regulacje, z których jasno wynikałoby, jak utworzyć korytarz ratunkowy. Zachowanie się uczestników ruchu drogowego w stosunku do przejeżdżającego pojazdu uprzywilejowanego reguluje Art. 9 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.
„Art. 9. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.”
Ustwa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym
W chwili obecnej Ministerstwo Infrastruktury opracowuje projekt o zmianie ustawy p.r.d, który ma uzupełnić dotychczasowe regulacje prawne obowiązujące w Polsce o wprowadzenie przepisów drogowych mających precyzyjnie określać wymagania wobec kierowców znajdujących się w sytuacji, gdy konieczne jest utworzenie korytarza ratunkowego. Ma to przede wszystkim zapewnić jasne i proste zasady postępowania w przypadku nadjeżdżania pojazdu uprzywilejowanego, dzięki czemu pozwoli to przyśpieszyć dotarcie służb ratunkowych na miejsce zdarzenia drogowego. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów przypada na III kwartał 2019 roku.
Blokowali korytarz życia. Zostaną ukarani
Sytuacja opisana na początku artykułu, będąca jednocześnie motywacją do jego napisania, została poważnie potraktowana przez wrocławskich policjantów. Na dzień dzisiejszy udało się zidentyfikować 55 pojazdów z 140 widocznych na nagraniu oraz skierować 20 wniosków o ukaranie kierowców, którzy 28 sierpnia blokowali korytarz życia na dolnośląskim odcinku autostrady A4. Kierowcy odpowiedzą za popełnienie wykroczeń, takich jak spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zawracanie w miejscu niedozwolonym.
#ratujeNieblokuje
Pełniąc służbę na pierwszej linii, zdarzyło mi się nie jednokrotnie korzystać z korytarza ratunkowego. Pędząc na sygnałach przez zatłoczoną autostradę byłem dumny widząc pojazdy, które prawidłowo utworzyły korytarz życia. Mam świadomość, że każda zaoszczędzona sekunda na dotarciu do miejsca zdarzenia drogowego, może zaważyć nad ludzkim życiem. Uświadamiajmy na co dzień społeczeństwo o tym, jak ważne jest, aby tworzyć korytarz życia w sytuacji, gdy zachodzi taka potrzeba. Zachęcam Was koledzy i koleżanki do dzielenia się na portalach społecznościowych filmami z służby, które pokazują prawidłowo wykonany korytarz ratunkowy. Swoje nagrania oznaczajcie hasztagiem #ratujeNieblokuje. Dzięki!
Leave a Reply